Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal Bir Dünya Oluşturmak Nasıl Mümkün Oluyor?

0
Advertisement

Sanal gerçeklik nedir? Sanal gerçeklik, sanal dünya yaratmak nasıl mümkündür, hakkında bilgi.

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik; bilgisayar programlarıyla yaratılmış resim ve sesler kullanarak bir dünyanın simülasyonunu (dijital benzerini) yapmanın bir yoludur. Bu sanal dünyaya, üç boyutlu resimleri küçük bir televizyon ekranında gösteren ve sesleri kulaklıklarla ileten özel bir kask giyerek girebilirsiniz.

Sanal gerçeklik, bilgisayarın yarattığı çevrenin gerçekten bir parçasıymışsınız gibi hissetmenizi sağlar. Eğitim ve öğretimde kullanılan sanal gerçeklik gerçek hayattaki hemen her şeyi taklit edebilir, örneğin sanal bir hava aracı, pilot eğitiminde ve sanal bir araba, sürücü eğitiminde kullanılabilir. Sanal eğitim gerçeğinden daha ucuz ve güvenlidir.

Sanal dünyadaki nesnelerin gerçek dünyadakilerle aynı boyutta olmalarına gerek yoktur. Bilim adamları havada yüzüyor görümünü veren çok büyük sanal atomları birleştirerek kimyasallar tasarlamıştır. Üreticiler gerçeğini yapmadan önce test edebilmek için arabalar gibi sanal nesneler yapabilirler. Bilgisayar oyunlan ve uzay yolculuğu parkı gibi ortamlar için inanılmaz sanal dünyalar icat edilebilir.

Sanal bir dünya yaratmak

Her sanal gerçeklik ortamı, güçlü bir bilgisayara sahiptir. Üç boyutlu resimleri oluşturmada hızlı olması gerekir. Bilgisayara bağlanmış televizyon ekranları ile kulaklık içeren bir kask ve elle tutulan bir kontrol aleti vardır. Bilgisayarın hafızasında tutulan veri, sanal dünyadaki her nesnenin şeklini, boyutunu, rengini ve pozisyonunu tarif eder. Bilgisayar, sanal dünyayı oluşturabilmek için bu veri tabanına bakar ve kullanıcı müdahalelerine göre bu dünyada tam olarak ne olacağına karar verir.

Advertisement

Leave A Reply