Sandostatin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Sandostatin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Sandostatin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Sandostatin neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Sandostatin

Sandostatin

Kullanımları

Oktreotid, genellikle bağırsaklarda ve pankreasta bulunan belirli tipte tümörlerin (örn., Karsinoid tümörler, vazoaktif bağırsak peptit tümörleri) neden olduğu ciddi sulu ishali ve yüz ve boynun ani kızarmasını tedavi etmek için kullanılır. Semptomlar, bu tümörler belirli doğal maddelerden (hormonlar) çok fazla olduğunda ortaya çıkar. Bu ilaç, bu hormonların üretimini engelleyerek çalışır. Sulu ishali azaltarak, oktreotid vücut sıvıları ve mineral kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Oktreotid ayrıca, vücut büyüme hormonu adı verilen belirli bir doğal maddeyi çok fazla ürettiğinde ortaya çıkan belirli bir durumu (akromegali) tedavi etmek için kullanılır. Akromegali tedavisi, diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi sorunların riskini azaltmaya yardımcı olur. Oktreotid, büyüme hormonu miktarını normal seviyelere düşürerek çalışır.

Bu ilaç bu koşullar için bir tedavi değildir. Bu ilaç genellikle diğer tedavilerle (örn. Cerrahi, radyasyon, diğer ilaçlar) kullanılır.

Sandostatin Flakon nasıl kullanılır?

Bu ilaç genellikle deri altına enjeksiyon yoluyla, genellikle günde 2 ila 3 kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde verilir. Durumunuza bağlı olarak, bir sağlık uzmanı tarafından bir damara enjeksiyon yoluyla verilebilir.

Advertisement

Doktorunuz sizi bu ilacı cilt altına kendiniz enjekte etmeye yönlendirirse, sağlık uzmanınızdan tüm hazırlık ve kullanım talimatlarını öğrenin. İğneleri ve tıbbi malzemeleri güvenli bir şekilde nasıl saklayacağınızı ve atacağınızı öğrenin. Sorularınız varsa sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanmadan önce bu ürünü partikül veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. İkisinden biri varsa, sıvıyı kullanmayın. Her dozu enjekte etmeden önce, enjeksiyon bölgesini ovalama alkolüyle temizleyin. Deri altındaki sorunlu bölgeleri önlemek için enjeksiyon bölgesinin yerini her seferinde değiştirin.

Dozaj tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, gevşek / yağlı dışkı, kabızlık, mide rahatsızlığı, gaz, şişkinlik, baş dönmesi veya baş ağrısı oluşabilir. Enjeksiyon bölgesinde ağrı ve tahriş de görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: safra kesesi / karaciğer problemleri belirtileri (örn. Ateş, mide / karın ağrısı, şiddetli bulantı / kusma, sararma (gözler / cilt), sırt / sağ omuzda açıklanamayan ağrı, az aktif tiroid belirtileri (örn. açıklanamayan kilo alımı, soğuk intoleransı, yavaş kalp atışı, şiddetli kabızlık, olağandışı / aşırı yorgunluk, boynun önündeki büyüme / yumru / şişlik), kötüleşen kalp rahatsızlığı semptomları (örn. yavaş / hızlı / düzensiz kalp atışı), kolların / bacakların uyuşması / karıncalanması.

Bu ilaç, özellikle şeker hastalığınız varsa, kan şekerinde nadiren değişikliklere neden olabilir. Yüksek kan şekeri belirtileri artan susuzluk ve idrara çıkmayı içerir. Düşük kan şekeri belirtileri sinirlilik, titreme, terleme, hızlı kalp atışı ve açlığı içerir. Düşük kan şekerini tedavi etmek için doktorunuzun talimatlarını izleyin (örneğin, glikoz jel / tablet, sofra şekeri veya bal gibi hızlı bir şeker kaynağı yiyerek veya meyve suyu veya diyet dışı soda içerek). Bu ilacı alırken yüksek veya düşük kan şekeri belirtileri yaşarsanız hemen doktorunuza bildirin. Kan şekeri seviyenizi doktorunuzun yönlendirdiği şekilde izleyin. Doktorunuzun diyabet ilaçlarınızı ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Oktreotid kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı (örn. Siroz), diyabet, tiroid sorunları, safra kesesi sorunları (örn. Safra kesesi taşları), beslenme sorunları (örn. Azaltılmış yağ emilimi, B12 vitamini eksikliği).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilacı çocuklarda kullanırken dikkatli olunması önerilir. Bu ilacın uzun süre (örneğin, 1 yıldan uzun) kullanılması çocuğun büyüme hızını yavaşlatabilir. Bununla birlikte, ilaçla tedavi durdurulduktan sonra büyüme hızı yakalanır. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaç, kısırlığı olan akromegalili kadınlarda normal gebe kalma yeteneğini eski haline getirebilir. Çocuk doğurma yaşındaki kadınlar, güvenilir doğum kontrol biçimlerini doktorla tartışmalıdır. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler gibi) saklayın ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: beta-blokerler (örn., Metoprolol, propranolol), damar tarafından verilen beslenme çözeltileri (örn., Toplam parenteral beslenme-TPN), pegvisomant.


Leave A Reply