Sarı Dil Neden Olur? Dilin Sarı Olmasının Nedenleri ve Evde Tedavisi

0
Advertisement

Sarı dil neden olur? Dilin sarı renk almasının nedenleri nelerdir? Evde nasıl tedavi edilebilir, nasıl geçer, ne zaman doktora görünmeliyiz?

sarı dil

Sarı Dil

Sarı dil – dilinizin sarı renk alması – genellikle geçici, zararsız bir sorundur. Bazen ise, sarı dil, siyah kıllı dil olarak bilinen bir bozukluğun erken bir işaretidir. Nadiren sarı dil, karaciğer veya safra kesesi problemlerinin belirtisi olarak, gözlerin ve derinin sararmasına eşlik edebilir.

Kişisel bakım altında tıbbi bir sorun olmadığı sürece, sarı dili tedavi etmek için gereken tek şeydir.

Nedenleri Nelerdir?

Sarı dil genellikle, dilinizin yüzeyindeki küçük çıkıntılarda (papilla) zararsız ölü deri hücrelerinin birikmesi sonucu oluşur. Bu genellikle papillalarınız genişlediğinde ve ağzınızdaki bakteriler renkli pigmentler ürettiğinde oluşur.

Ayrıca normalden daha uzun papilla, tütün, yiyecek veya diğer maddeler tarafından lekelenen, dökülen hücreleri kolayca hapsedebilir. Ağızdan nefes alma veya ağız kuruluğu da sarı dile bağlanabilir.

Advertisement

Sarı bir dilin diğer nedenleri arasında, örneğin:

Siyah kıllı dil hastalığı
Coğrafi (harita) dil
Bazen başka bir tıbbi durumun sebebi olarak da sarılık yer alır.

Tedavisi İçin Ne yapılabilir?

Sarı dil için tıbbi tedavi genellikle gerekli değildir. Dilin renk bozulması sizi rahatsız ediyorsa, dilinizi günde 1 kez, 1 birim hidrojen peroksit ve 5 kez birim su olan bir çözelti ile hafifçe fırçalamayı deneyin. Ağzınızı birkaç kez sonra suyla çalkalayın.

Sigarayı bırakmak ve diyetinizde lif artışı, ağzınızdaki sarı dili oluşturan bakterileri azaltarak ve ölü deri hücrelerinin birikmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktora görünün:

Dilinizde kalıcı renk bozulması konusunda endişeliyseniz
Cildinizin veya gözlerinizin beyazlarının da sarı renk alması durumunda. Çünkü bu durum sarılığı işaret etmektedir.

Advertisement


Leave A Reply