Şeftali Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

0

Şeftali ağacı nasıl yetiştirilir? Şeftali fidanı ne zaman ve nasıl dikilir? Şeftali ağacı gübreleme, sulama, yetiştirme hakkında bilgi.

Advertisement

Şeftali (Prunus Persica) Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Şeftali ağacını kendi haline bırakırsanız altı buçuk metreye kadar boylanabilir. Ancak sağlıklı gelişmesini istiyorsanız ve meyveleri toplarken zorluk çekmek istemiyorsanız, budamasını ihmal etmeyin ve üç, dört metre boylarında kalmasına dikkat edin. Bahar geldiğinde dallarını kaplayan parlak yeşil renkli mızraksı yaprakları karıncaları ve diğer böcekleri çeken bir sıvı salgılar. Zarımsı dış kabuğu kadife gibi sık tüylü ve genellikle san, pembe, kırmızı alacalıdır. Bol sulu, lifli, ve hoş kokulu etiyse beyaz, sarı ya da kırmızıdır.

En iyi gelişimi geçirgen, kumlu, killi, çakıllı, çabuk ısınan topraklarda gösterir. Kumlu topraklarda da yeterli sulama ve iyi gübrelemeyle şeftali yetiştirebilirsiniz. Diğer meyve ağaçlarına göre daha kısa ömürlüdür. Hastalıklardan ve zararlılardan koruduğunuz sürece 20-25 yıl boyunca ürün verebilir. Dikim için en ideali bir yaşındaki fidanlardır. Bunun için en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Ancak kışın soğuk geçtiği bölgelerde dikimi ilkbaharda da yapabilirsiniz. Fidanları, fidanlıkta olduklarından daha derine dikin. Soğuk olan killi topraklarda yetişen ağaçlar, soğukta zarar görebilir.


Leave A Reply