Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nedenleri Komplikasyonları Tedavisi

0
Advertisement

Şeker hastalığı nasıl bir hastalıktır? Şeker hastalığı, diyabetin nedenleri, belirtileri, tehlikeli olduğu durumlar ve tedavisi.

diyabet

Kaynak: pixabay.com

Şeker Hastalığı

Vücuttaki karbonhidrat (şeker) metabolizmasının bozulmasından ileri gelen bir hastalıktır. Kanda normal halde %70-110 mg. olan şeker, şeker hastalığında %500 miligrama, hatta daha yüksek miktarlara çıkabilir. Aynı zamanda, şeker idrara da geçer. İdrarda, hafif vakalarda %1 gram, ağır vakalarda %10 gram glikoz bulunur. Şekeri fazla olduğu için koyulaşan idrarı organizma sulandırmaya çalışır, böylece idrarın miktarı çok yükselir.

Şeker hastalığının sebebi pankreas hormonunun eksikliğidir. Pankreasın etkili maddesi kana saldığı «insülin»dir. Bu hormonun azalması, ya da bütün bütün yok olması kandaki şekerin yükselmesine, şekerin idrara geçmesine yol açar. Şeker hastalığı her yaşta olabilirse de, en çok 50-60 yaşlar arasında görülür.

Belirtileri

Çok su içmek, sık sık küçük abdeste çıkmak, çok yemek yemek hastalığın başlıca belirtileridir. Çıkarılan idrar günde 3-4 litreyi geçer. Aşırı susama hastaya ıstırap verecek derecededir. İştahın artmasına, çok yemek yemeye rağmen hastalar kilo kaybettikleri gibi son derece halsiz, dermansızdırlar. Çünkü kanda şeker çoksa da, dokularda yakılamaz, şekerin idrarla çıkması sürekli enerji kaybına yol açar. Hasta yemekten sonra bir uyuşukluk, çok zaman bacaklarında ağrı hisseder. Derileri kurudur. Saçları çabuk aklaşır.

Hastalığın Tehlikeli Halleri

Koma

Kandaki şeker %300 miligramın üstüne çıkınca, hastalıktan dolayı meydana gelmiş birçok zararlı maddelerin de etkisiyle, hasta şuurunu kaybeder, komaya girer. İnsülinin keşfinden önce şeker hastalarının %50’si bundan dolayı ölürdü. Günümüzde iyi tedavi edilen, devamlı kontrol altında bulunan hastaların komaya girmesi enderdir. Komada bulunan hasta insülin şırınga edilerek kurtarılır.

İkinci bir koma şekli de kandaki şekerin çok düşmesiyle olur, bu hal tedavi sırasında fazla insülin yapılanlarda görülür. Başlangıçta bir huzursuzluk, terleme vardır. Sonra sara gibi kasılmalar olur, en sonunda hasta komaya girer. Tedavi, birinci tipin aksine, hastaya glikoz vermekle yapılır.

Advertisement
insulin

Kaynak: pixabay.com

Damar Sertliği

Şeker hastalarında çoğunlukla damar sertleşmesi olur, kan basıncı (tansiyon) yükselir. Damarların daralmasıyla kalpte anjin ağrıları, infarktüs olabilir. Bacaklarda dolaşımın azalması ayak tabanında yaraların çıkmasına sebep olur. Bu yaralar kangrene kadar gidebilir. Göz damarlarındaki değişiklikler görme bozukluklarına yol açar.

Sinir Sistemi Bozuklukları

Hareket ve duyu sinirlerinde nevritler görülür. İstem dışındaki vejetatif sistemde de çeşitli bozukluklar olur.

Deri Bozuklukları

Şekerli hastalarda sık sık çıbanlar çıkar, kolay kolay geçmez. Deride kaşıntı vardır. Özellikle kadınlarda dış üretim organında bu kaşıntı dikkati çeker.

Verem

Şeker hastaları vereme kolaylıkla yakalanırlar. Her iki hastalığın bir arada başlaması çok sık görülür. Hastaların muayenesi yapılırken göğüs röntgeni incelemesi asla unutulmamalıdır.

Şeker Hastalığının Tedavisi

Şeker hastalığında tedavinin amacı, hastayı aşağı yukarı şekersiz bulunduran bir besin düzeniyle normal beslemeye yöneltmektir. Önce, ya insülinli, ya da insülinsiz bir besin düzeni tespit edilir. Yapılacak önemli besin kısılması, şekerin, şekerli, nişastalı maddelerin yiyecekler arasından çıkarılmasıdır. Sonra hastaya, yiyeceklerinin düzenlenmesi, idrar muayenesi usulleri, gerekirse kendi kendine insülin yapması, çıkabilecek tehlikeli durumları nasıl karşılayacağı öğretilir.

Advertisement


Leave A Reply