Şerefli İnsan Olmak İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Şerefli, namuslu, büyük insan nasıl olunur? Şerefli insan olmak ve önemi ile ilgili kompozisyon örneği, yazı örneği.

Şerefli İnsan Olmak

Şerefli İnsan Olmak İle İlgili Kompozisyon

Yazma Konusu :

«Saadet gibi şan ve şerefi de dışarıdan bekleme. Etrafında el şakırtısı yokmuş ne beis var? İçinden bir ses «Aferin» desin; bu kâfidir. Hakiki nişan göğsün dışında değil, içine takılır.»

VİCDANIN SESİ

Çoğu insanın gözü yükseklerdedir, omuzlarda gezmek, alkışlanmak, pohpohlanmak ister. Şan ve şerefi daima dışarıdan bekler.

Oysa, asıl şerefli o kişidir ki yaptığı her iyiliğin, her fedakârlığın karşılığında sadece gönül rahatlığı ve huzur bekler. Alkış gürültüleri onun sessiz dünyasını bozar. Omuzlar üstünde gezmekten, pohpohlanmaktan nefret eder.

İşte Namık Kemal’ler, işte Mithat Paşa’lar… Onlar, ulusları için her sıkıntıya katlanmışlar, zindanlarda yatmayı, rahat koltuklarda oturmağa ön görmüşler. Ancak, böylece mutlu olmuşlardır. Çünkü içlerinden gelen bir ses, kulaklarına: «Aferin, iyi yaptın» cümleciğini fısıldamıştır. Onlar, gerçekten büyüktüler ve büyük olan insanlar, göğüslerine takılan nişanlarla değil, vicdanlarının sesiyle üne kavuşmuşlardır.

Advertisement

Büyük Atatürk, Ulusunu kurtarmak için Anadolu’ya geçtiği zaman, İstanbul Hükümeti onu geri çağırdı. O, gitmedi ve hayatı pahasına kazanmış olduğu rütbeleri, nişanları, değersiz bir paçavra gibi, İstanbul Hükûmeti’nin suratına fırlatmakta bir an duraksamadı. Çünkü o biliyordu ki, gerçek nişan, göğsün dışına değil, içine takılır. Büyük Ata, bu hareketiyle önce vicdanının aferinini, sonra da ulusunun sonsuz sevgisini kazandı. Onun istediği de bu idi zaten..


Leave A Reply