Sert Sular Nasıl Yumuşatılır?

0
Advertisement

Sert sular nasıl yumuşatılır? Sert suların yumuşatılması için kullanılan yöntemler ve özellikleri hakkında bilgi.

Sert Sular Nasıl Yumuşatılır?

Sert suların kullanımı bazı istenmeyen sonuçlar oluşturmaktadır. Eğer sert sudan başka alternatif yoksa bu sular yumuşatma işlemine tabi tutulur.

Sert suların yumuşatılması içindeki sertliğe neden olan \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{+2}} gibi iyonların sudan uzaklaştırılmasıyla gerçekleştirilir.

Sert suları yumuşatmak için farklı yöntemler kullanılabilir.

1. Kaynatarak Yumuşatma

Su kaynatıldığında sertliğe neden olan \displaystyle C{{a}^{+2}} iyonları \displaystyle CaC{{O}_{3}} olarak dibe çöker. Böylece sert su yumuşatılmış olur.

Advertisement

\displaystyle C{{a}^{+2}}_{\left( suda \right)}+CO_{3\left( suda \right)}^{2-}\xrightarrow{Kaynatma}CaC{{O}_{3\left( k \right)}}

Bir miktar sert su çaydanlığa konup kaynatıldığında bir süre sonra suyun bulanıklaştığı ve çaydanlığın dibinde tortuların oluştuğu gözlenir. Bu olayda sert su yumuşamıştır. Ancak su bulanıklaşmıştır. Bu suyla demlenen çay berrak olmaz.

Kaynatarak yumuşatma pahalı bir işlemdir. Çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve sonuçta sıcak su elde edilir. Her zaman sıcak su elde edilmek istenmeyebilir.

2. İyon Değiştirici Reçine Yastıkları İle Yumuşatma

Suyun yumuşatılmasında önemli olan sudan \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarının uzaklaştırılmasıdır, iyon değiştirici reçine yastıkları sudaki \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarının suya sertlik vermeyen \displaystyle N{{a}^{+}} veya \displaystyle {{K}^{+}} gibi iyonlarla yer değiştirilmesini sağlar.

İyon değiştirici reçine yastıkları genellikle küçük boncuklara benzer taneciklerden oluşur. Reçine adı verilen bu küçük boncuklar özel plastiklerden yapılmıştır. Bu reçinelerde suya sertlik vermeyen \displaystyle N{{a}^{+}} gibi iyonlar gevşek bir şekilde bağlıdır.

Advertisement

Sert sular iyon değiştirici reçine yastıklarından geçerken sudaki \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları \displaystyle N{{a}^{+}} iyonları ile yer değiştirir. Böylece \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları reçinede tutulurken suya \displaystyle N{{a}^{+}} iyonları karışır. Reçine yastıktan çıkan su \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarını içermediği için yumuşaktır.

Reçine yastığı, \displaystyle N{{a}^{+}} iyonlarının tamamı harcandığında kullanılmaz hâle gelir. Yani artık suyu yumuşatamaz. Kullanılmış reçine yastıkları tekrardan kullanılabilir hâle getirilebilir. Bunun için derişik NaCI çözeltisi kullanılmış reçine yastığından geçirilirse \displaystyle N{{a}^{+}} iyonları reçinedeki \displaystyle C{{a}^{+2}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları ile tekrar yer değiştirir. Böylece reçine yastığı tekrar kullanılabilir hâle gelir.


Leave A Reply