Severo Ochoa Kimdir? Hayatı ve Nobel Ödüllü Çalışmaları Hakkında Bilgi

0

Severo Ochoa kimdir ve ne yapmıştır? Severo Ochoa hayatı, biyografisi, biyoloji ve bilime katkıları, Nobel ödüllü çalışmaları hakkında bilgi.

Severo Ochoa

Severo Ochoa

Doğum günü: 14 Eylül 1905
Uyruk: İspanyolca
Ünü: önemli İspanyol bilim adamları, biyokimyacıları
Ölüm yaşı: 88
Doğum yeri: Luarca, İspanya
Ünlü: Hekim ve Biyokimyacı
Aile: Eş / Eski – Carmen Garcia Cobian
Ölüm: 1 Kasım 1993

Severo Ochoa, Arthur Kornberg ile birlikte 1959 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazandı. “Ribonükleik asit ve deoksiribonükleik asidin biyolojik sentezindeki mekanizmaları keşfettiği için” 1959 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazandı. Babasını hayatının erken döneminde kaybetti ve annesinin yanında Malaga sahil kasabasında büyüdü, okulda öğrenciyken doğa bilimine ilgi duydu.

Daha sonra Madrid Üniversitesi Tıp Fakültesine gitti. Doktor olmanın, ancak en sevdiği ders konusu olan biyolojinin derinliklerine girmenin en iyi yolu olduğunu düşündüğü için, aynı zamanda ünlü İspanyol nörobilimci ve Nobel ödüllü Santiago Ramón y Cajal’ın altında çalışmak istedi, fakat ne yazık ki, Cajal emekli oldu. Ochoa, kolejdeyken Juan Negrín’in laboratuvarında çalışma şansı yakaladı ve araştırma tutkusunu geliştirdi. Eşsiz coşkuyla araştırmalarını sürdürüyor, ülkeden ülkeye duyuluyordu. Sonuçta, otuz yedi yaşındayken New York Üniversitesi’ne katıldı. RNA’nın biyolojik sentezi üzerine yaptığı Nobel Ödülü kazanan çalışması burada yapıldı. 1956’da Amerikan vatandaşlığı almış olmasına rağmen, anavatanını asla unutmadı ve son yıllarını İspanya’da geçirdi ve burada bilim alanında önemli katkılar sağladı.

Çalışmaları

Ochoa, çoğunlukla biyolojik oksidasyon ve sentez ve enerji aktarımında enzimatik süreçler üzerinde çalıştı. Bununla birlikte, RNA sentezine ve genetik koda yol açan oksidatif fosforilasyon konusundaki çalışmaları ile hatırlanmaktadır. Araştırmaları, yaşam mekanizmasının anlaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.


KAYNAK 2

Severo Ochoa

Severo Ochoa

Severo Ochoa; (d. 24 Eylül 1905, Luarca – ö. 1 Kasım 1993, Madrid, İspanya), moleküler biyoloji bilginidir.

Protein bireşiminde rol oynayan ribonükleik asidin (RNA) bakterilerde yapılmasını sağlayan bir enzimi bularak 1959 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü ABD’li biyokimyacı Arthur Kornberg ile birlikte kazanmıştır. Polinükleotit fosforilaz olarak adlandırdığı enzim, genlerdeki kalıtsal bilginin her hücrenin yapı ve işlevini belirleyen enzimlere RNA aracılığıyla aktarılması sürecinin aydınlanmasında yardımcı olmuştur.

Ochoa tıp öğrenimini Madrid Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Glasgow, Berlin ve Londra üniversitelerinde eğitim gördü. Alman biyokimya bilgini Otto Meyerhofun yanında Heidelberg Üniversitesi’nde kas biyokimyası ve fizyolojisi konularında çalıştı. Madrid Üniversitesi’ndeki Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nün fizyoloji bölümünün başkanlığını yaptı. 1938-41 arasında çalıştığı Oxford’da tiyaminin (Bı vitamini) vücuttaki işlevini araştırdı. New York Üniversitesi’nde farmakoloji ve biyokimya profesörü oldu. 1974-85 arasında Roche Moleküler Biyoloji Enstitüsü’nde çalıştı.


Leave A Reply