Sidney Howard Kimdir?

0
Advertisement

Sidney Howard kimdir, ne yapmıştır? Sidney Howard hayatı, biyografisi, eserleri, yazdığı oyunlar hakkında bilgi.

Sidney Howard

Sidney Howard; (d. 26 Haziran 1891, Oakland, California – ö. 23 Ağustos 1939, Tyringham, Massachusetts, ABD), ABD’li oyun yazarıdır. Amerikan tiyatrosunda gerçekçiliğin öncülerindendir.

1915’te, Berkeley’deki California Üniversitesi’nden mezun oldu. Harvard’daki “Atölye 47″de, George Pierce Baker’dan ders aldı. I. Dünya Savaşı’nda Amerikan sıhhiye birliğinde görevlendirildi; daha sonra ABD Hava Birliği’nde yüzbaşı oldu. 1919-22 arasında Life adlı mizah dergisinde çalıştı; ardından Hearst’ün sahibi olduğu International Magazine’de makaleler yazdı. 1922’de oyuncu Clare Eames ile evlendi.

En tanınmış oyunlarından biri California’ daki orta yaşlı bir İtalyan göçmen ve mektupla bulduğu eşinin öyküsü olan They Knew What They Wanted’dır (1924; Ne İstediklerini Biliyorlardı). 1925 Pulitzer Ödülü’nü kazanan yapıt, daha sonra Frank Loesser’in The Most Happy Fella (1957; En Mutlu Adam) adlı müzikaline konu olmuştur. The Silver Cord (1926; Gümüş Bağ) bir annenin son derece çarpıcı bir portresini çizer ve onun hükmedici tutumunun oğullarının yaşamı üzerindeki etkisini anlatır. Howard’in, 1934’te Paul de Kruif ile birlikte yazdığı Yellow Jack (Karantina Bayrağı) ise, sarı humma salgınıyla ilgili, belgesel öğeler içeren bir oyundur. Howard’in öbür oyunları arasında, Will Irwin ile birlikte yazdığı Lute Song (1930; Lavta Şarkısı), René Fauchois’nın yazdığı Fransızca bir oyundan uyarlanan The Late Christopher Bean (1932; Merhum Christopher Bean) ve Sinclair Lewis’in bir romanından uyarlanan Dodsworth (1934) yer alır. Howard ayrıca, Avrupalı yazarlara ait çok sayıda oyunu çevirmiş ve uyarlamıştır; Salvation (1928; Charles Mac Arthur ile birlikte; Kurtuluş) bunlara örnektir.

Oyun Yazarları Birliği, her yıl gelecek vaat eden oyun yazarlarına verilmek üzere Howard’in anısına bir ödül koymuştur.

Advertisement

Leave A Reply