Simvastatin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Simvastatin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Simvastatinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Simvastatin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Simvastatin

Simvastatin

Kullanımları

Simvastatin, “kötü” kolesterol ve yağları (LDL, trigliseritler gibi) düşürmek ve kandaki “iyi” kolesterolü (HDL) yükseltmek için uygun bir diyetle birlikte kullanılır. “Statinler” olarak bilinen bir grup ilaca aittir. Karaciğer tarafından yapılan kolesterol miktarını azaltarak çalışır. “Kötü” kolesterol ve trigliseritleri düşürmek ve “iyi” kolesterolü yükseltmek kalp hastalığı riskini azaltır ve inme ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Uygun bir diyetle beslenmeye ek olarak (düşük kolesterol / düşük yağlı diyet gibi), bu ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilecek diğer yaşam tarzı değişiklikleri egzersiz, aşırı kilolu ise kilo vermeyi ve sigarayı bırakmayı içerir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Simvastatin nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle akşamları günde bir kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacın tablet formunu kullanıyorsanız, bu ilacı yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alabilirsiniz.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, bu ilacı aç karnına alın. Her dozdan önce şişeyi en az 20 saniye iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza, yaşınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

Bu ilaç için normal maksimum doz günde 40 miligramdır. Doktorunuz tarafından 40 miligramdan fazla almanız istendiyse, aynı dozda devam edin. Bununla birlikte, daha yüksek dozunuzun riskleri ve faydaları hakkında derhal onunla konuşun.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenlerden daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riski artabilir.

Doktorunuz aksini söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, kan dolaşımınızdaki bu ilacın miktarını artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Her gün aynı saatte almayı unutmayın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek kolesterol veya trigliseritli çoğu insan hasta hissetmez.

Doktorunuzun diyet ve egzersiz hakkındaki tavsiyelerini takip etmeye devam etmek çok önemlidir. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 4 hafta kadar sürebilir.

Advertisement

Yan etkiler

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Simvastatin alan çok az insanda hafif hafıza problemleri veya karışıklık olabilir. Bu nadir etkiler ortaya çıkarsa, doktorunuzla konuşun.

Nadiren, statinler diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç nadiren kas problemlerine neden olabilir (nadiren rabdomiyoliz ve otoimmün miyopati adı verilen çok ciddi durumlara yol açabilir). Kadınlar, yaşlı yetişkinler ve Çinli insanlar daha yüksek risk altında olabilir. Tedavi sırasında bu belirtilerden herhangi birini geliştirirseniz ve bu belirtiler doktorunuz bu ilacı durdurduktan sonra devam ederse derhal doktorunuza bildirin: kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik (özellikle ateş veya olağandışı yorgunluk ile), böbrek problemleri belirtileri (örn. idrar miktarı).

Bu ilaç nadiren karaciğer sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza söyleyin: sararma gözleri / cilt, koyu idrar, şiddetli mide / karın ağrısı, sürekli bulantı / kusma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Simvastatin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, alkol kullanımı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Alkollü içecekleri sınırlayın. Günlük alkol kullanımı, özellikle simvastatin ile kombine edildiğinde karaciğer problemleri riskinizi artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kas problemlerine daha duyarlı olabilir.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Simvastatin doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, bu ilacı alırken hamileliği önlemek önemlidir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın ve bu ilacı kullanırken güvenilir doğum kontrol formlarının (prezervatif, doğum kontrol hapları gibi) kullanımını tartışın. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “kan incelticiler” (varfarin gibi), siklosporin, danazol, daptomisin, gemfibrozil.

Diğer ilaçlar simvastatinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da simvastatinin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında belirli azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol, posakonazol, vorikonazol gibi), boceprevir, kobisistat, kolşisin, delavirdin, makrolid antibiyotikler (klaritromisin, eritromisin gibi), nefazodon, HIV proteaz inhibitörleri (nepavirvir, teelfavir, nepavirvir gibi) diğerleri arasında telitromisin bulunur.

Çinli insanlar, bu ilacı alırken kolesterolü düşürmek için kullanılan dozlarda (1 gram veya daha fazla) niasin almamalıdır. Bunu yapmak yan etki riskini artırabilir (özellikle kas problemleri). Ayrıntılar için doktorunuzla konuşun.

Simvastatin alırken herhangi bir kırmızı maya pirinç ürünü almayın, çünkü bazı kırmızı maya pirinç ürünleri de lovastatin adı verilen bir statin içerebilir. Simvastatin ve kırmızı maya pirinç ürünlerini birlikte almak, ciddi kas ve karaciğer problemleri riskinizi artırabilir.


Leave A Reply