Sinek İle İlgili Atasözleri Anlamları Açıklamaları, İçinde Sinek Geçen

0
Advertisement

İçinde sinek kelimesi geçen atasözleri nelerdir? Bu atasözlerinin anlamları ve açıklamaları. Sinek hakkında atasözleri ve anlamları

Sinek İle İlgili Atasözleri Anlamları

Arka resim kaynak: pixabay.com

Sinek İle İlgili Atasözleri Anlamları

 • ***bal olan yerde sinek de olur (bulunur)
  güzel şeylerin çevresinde, ondan yararlanmak isteyen asalaklar dolaşır. Güzel şeyler çıkarını düşünen kimseleri etrafına çeker. Bu güzelliklerden bir şekilde faydalanmak için etrafta dolaşır, mümkünse çıkarlarına kullanırlar. Aynı sineklerin balın çevresinde uçuşup, yemeye çalışması gibi.
 • ***pekmez gibi malın olsun, Antakya’dan sinek gelir
  malı güzel olan kimse için müşteri kaygısı yoktur, onun malına uzak yerlerden bile istekli çıkar. Önemli olan satılan malın kaliteli ve güzel olmasıdır. Kalitesiz ve güzel olmayan mal alıcı bulamazken, güzel mal uzaklardan dahi alıcıyı çeker.
 • ***sinek küçüktür ama mide bulandırır
  önemsiz, küçük gibi görünen bir şey kötü ve olumsuz bir izlenim yaratır. Küçük ayrıntılar aslında büyük önem taşır. Kötü bir ayrıntı tüm güzelliğin etkilenmesine ve huzurun kaçmasına neden olabilir.
 • ***sinek pekmezciyi tanır
  işini bilen kişi, yararlanacağı kimseyi bilir. Bazı kimseler çıkarlarına olacak kişileri hemen belirleyip, yakınlarında olur ve kendi yararları için kullanırlar.

Sinek Küçüktür Ama Mide Bulandırır Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR : Kötü tutum ve davranışlar küçük bile olsa kişiyi rahatsız eder.

Sinek küçük olmakla birlikte onun gezindiği kirli yerlerden ötürü bizi rahatsız eder, ondan kurtulmaya çalışırız. Çünkü kendisi küçük ama taşıdığı mikroplardan ötürü yaratacağı hastalıklı ortamın etkisi büyük olur. Toplumda, küçük olmakla birlikte verdiği zarar büyük olan insanlar vardır. Onların küçük bir kötülüğü bile bizi düşündürür, rahatsız eder. Onlardan uzak durmak isteriz. Bunun yanında iyi olarak tanıdığımız bazı kişiler, çıkarları gereği gerçek kişiliklerini gizleyen kişiler olurlar. Onların, sezdiğimiz küçük bir davranışları gizledikleri kişilikleri hakkında bize bilgi verebilir. Onları değerlendirmek çoğu zaman büyük yararlar sağlar.

Sinek Hakkında Bilgi

Sinek, (Lat. Diptera). Çiftkanatlılardan altı ayaklı birtakım uçucu böceklerin genel adı. Çok yaygın olan bu böceklerin başlıcaları: Karasinek, sivrisinek, atsineği ve lağım sineğidir. Sinekler çeşitli hastalıkları insanlara ve hayvanlara bulaştırdıkları için tehlikeli asalaklardır. Çok çabuk ürediklerinden bu böceklerle savaşmak zordur. Özellikle yiyecek maddelerine saldıran sinekler, yumurtalarını yiyecekler üzerine bıraktıklarından bozulmalarına ve mikropanmalarına yol açarlar. Ayrıca tifo, paratifo, çocuk ishali, verem, dizanteri vb hastalıkların mikroplarını da üzerlerinde taşırlar. Bu nedenle her türlü sinekle savaşmak insan ve hayvan sağlığı için önemlidir.


Leave A Reply