Sinoloji Bölümü Taban Puanları Başarı Sıralamaları 2021

0
Advertisement

Sinoloji taban puanları. 2020 – 2021 yerleştirme sonuçlarına göre Sinoloji olan üniversitelerdeki yerleşim durumuna göre taban puanları ve kontenjanları

2021 Sinoloji Taban Puanları ve Kontenjan Bilgileri

Aşağıda yer alan tabloda Sinoloji bölümüne ait olan taban puanları büyükten küçüğe doğru sıralanmış hali ile yer almaktadır. Sinoloji okumak isteyenler için bir rehber niteliği taşıyan tablo tamamen ÖSYM verileri ile hazırlanmıştır.

2020 yılında yapılan YKS sınavı sonrası ortaya çıkan  Sinoloji taban puanları Üniversite ismine göre alfabetik olarak sıralanmıştır. 2021 yılında yapılacak olan YKS sınavı ile Sinoloji hedefleyen tüm adayların aşağıda yalın bilgiler veren tablomuza göre tercihlerini şekillendirmeleri beklenmektedir.

Üniversite Adı – Bölüm – Puan Türü – Kont. – Taban Puan – Başarı Sıralaması

  • Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) – Sinoloji (Örgün) – DİL – 31 – 405,93093 – 14.089
  • Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) – Sinoloji (U.Ö.) – DİL – 103 – Dolmadı

SİNOLOJİ NEDİR? MEZUNLAR NEREDE ÇALIŞABİLİR?

Sinoloji, Asya’nın merkezi kültür alanı olan Çin’i konu edinen bir bilim dalıdır. Çin dilini ve uygarlığını inceler. Sinolojinin kuruluş amacı, Orta Asya Türk tarihinin aydınlatılmasında Çince’nin bir kaynak dili olarak kullanılmasıdır. Çin kaynaklarından yararlanabilmek için önce Çince, sonra Çin tarihinin, edebiyatının, felsefesinin bilinmesi ve Çin uygarlığının çok iyi tanınması gerekir. Sinolojinin görevi, zengin Çin kaynaklarından Türk tarihi ile ilgili bilgileri ortaya çıkarabilecek bilim adamı yetiştirmektir.

Sinoloji Anabilim Dalı’nda öğrencilere dört yıl süreyle Çağdaş Çince, Klasik Çince, Çin Tarihi, Çin Edebiyatı, Çin Felsefesi ve Çin Kültürü dersleri verilmektedir.

Mezun olan öğrenciler, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki bilimsel işbirliği protokolu çerçevesinde sağlanan burslarla Çin’e gitme olanağına sahiptir. Her yıl bu burslardan yararlanarak, 5-10 öğrenci, Çin Halk Cumhuriyetine gitmektedirler.

Advertisement

Sinoloji Mezunları, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ile çeşitli üniversitelerde görev alabilmektedir. Her yıl, Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak master ve doktora  programları açılmaktadır. Bu programlara, farklı disiplinlerden mezun olanlar da  alınmaktadır..

Sinoloji Bölümü

55%
55%
Awesome

Sinoloji, yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip Çin uygarlığını, dili, kültürü, dünü ve bugünüyle araştıran bir bilim dalıdır

  • İş İmkanları
    4
  • Kazanma Zorluğu
    7

Leave A Reply