Sırpsındığı Savaşı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sırpsındığı Savaşı ne zaman ve kimler arasında gerçekleşmiştir? Sırpsındığı Savaşı’nın tarihi, önemi hakkında bilgi.

ankara savaşı

Sırpsındığı Savaşı; Osmanlı Ordusu ile Macar, Sırp, Bulgar, Eflak ve Bosna kuvvetlerinden oluşan Haçlı Ordusu arasında Edirne yakınlarındaki Sırpsındığı mevkiinde yapılan savaştır (1363).

Osmanlıların Balkanlar’daki ilerleyişini Hristiyanlık için tehlikeli gören Papa V. Urbanus, başta Macar Kralı Layoş olmak üzere, Sırpları, Bulgarları, Eflaklıları ve Bosnalıları, Osmanlılara karşı kışkırttı. Bulgaristan’ı ele geçirerek büyük bir Macaristan Devleti kurmak isteyen Kral Layoş, Balkanlar’da Ortodoksluğun yerine Katolikliği de yerleştirerek papalığın gözünde saygınlık kazanmak istiyordu. Bu amacını gerçekleştirmek için öteki Balkan devletlerini de kısa sürede yanına çekmeyi başardı. Makedonya’da toplanan Haçlı Ordusu Edirne üzerine yürümeye başladı. Bu sırada Bursa’da bulunan Sultan I. Murat, durumu öğrenince, Edirne’de bulunan Beylerbeyi Lala Şahin Paşa’ya yanında bulunan Hacı İl Bey’i 10 bin kişilik bir kuvvet gönderdi. Hacı İl Bey, Sırpsındığı mevkine geldiğinde düşmanın dağınık durumda olduğunu öğrenince, bir gece baskınıyla üç koldan düşman üzerine saldırdı ve büyük bir bozguna uğrattı. Düşmanın bir bölümü Meriç Irmağı’nda boğulurken, birleşik ordunun komutanı Macar Kralı Layoş ise kaçarak canını zor kurtardı.

Sırpsındığı Zaferi, Osmanlıların Rumeli’de hızla ilerlemelerine yol açtı. Macarlar ilk kez bu savaşla Osmanlılarla doğrudan temas kurdular.

Advertisement

Leave A Reply