Sodyum Karbonat ve Kalsiyum Karbonat Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
Advertisement

Sodyum Karbonat ve Kalsiyum Karbonat farklar nelerdir? Her iki maddenin özellikleri ve elde edilmesi hakkında bilgiler.

Sodyum Bikarbonat

Karbonat iyonu (CO3) -2 değerlikli olup, +1 değerlikli sodyum (Na) ve +2 değerlikli kalsiyum (Ca) ile bileşikler oluşturur. Elde edilen bileşikler, sodyum karbonat (Na2CO3) ve kalsiyum karbonattır (CaCO3). İlki soda külü veya yıkama sodası olarak bilinir ve ikincisi, kalsit olarak bilinir, tebeşir, kireçtaşı ve mermerin önemli bir bileşenidir. Her ikisi de çok yaygın bileşiklerdir. Yerkabuğunun yüzde 4’ünü oluşturan kalsiyum karbonat bu kategoride birinci sırada yer alıyor. Her ikisi de birçok kullanıma sahip beyaz tozlardır, ancak birkaç önemli farklılıkları vardır.

Kalsiyum karbonattan sodyum karbonat elde edebilir

Kalsiyum karbonat, mermer, tebeşir, kireçtaşı ve deniz canlılarının kabukları dahil olmak üzere bir dizi ham formda doğal olarak bulunur. Soda külünün ana birincil kaynakları, mineral trona veya ham bir sodyum bikarbonat formu olan mineral nakolittir. İşlemciler, soda külü elde etmek için bu malzemeleri ısıtır. Üreticiler ayrıca kalsiyum karbonat ve sodyum klorürden sodyum karbonat elde edebilirler. Bu reaksiyon için genel denklem

  • CaCO3 + NaCl → CaCl2 + Na2CO3

Arıtma işlemi 7 adımdan biridir ve nihai sonuç sentetik soda külü olarak bilinir.

pH ve çözünürlük karşılaştırması

Hem sodyum karbonat hem de kalsiyum karbonat baziktir. 10 milimol bir çözeltide, sodyum karbonatın pH’ı 10.97 iken kalsiyum karbonatın pH’ı 9.91’dir. Soda külü suda orta derecede çözünür ve genellikle havuz suyunda pH’ı yükseltmek için kullanılır. Kalsiyum karbonat saf suda çok düşük çözünürlüğe sahiptir, ancak karbonik asit oluşturmak üzere çözülmüş karbon dioksit içeren suda çözülür. Yağmur suyunda çözünme eğilimi, dünya çapında kireçtaşı kayalıkları ve mağaralar oluşturan erozyondan sorumludur.

Advertisement
Kalsiyum Karbonat

Kalsiyum Karbonat

Evde ve endüstride kullanımı

Endüstri, bir dizi kullanım için kalsiyum karbonat ve sodyum karbonata dayanır. Cam yapımcıları soda külünü fluks olarak kullanır çünkü silika karışımına eklendiğinde erime noktasını düşürür. Ev çevresinde en yaygın kullanımları su yumuşatma, havuz temizliği ve lekeleri sabitleme içindir.

Kalsiyum karbonatın ana kullanım alanları, harç katkı maddesi olarak ve alçıpan ve derz bileşimlerinde ana bileşen olarak kullanıldığı inşaat sektöründedir. Boya üreticileri onu boya pigmenti olarak, bahçıvanlar ise toprak pH’ını yükseltmek için gübre olarak kullanır. Etkili bir antasit ve kalsiyum takviyesi olduğu için ecza dolabınızda biraz kalsiyum karbonat bile olabilir.


Leave A Reply