Soğanın Acısını Yiyen Bilmez Doğrayan Bilir Kompozisyon

0
Advertisement

Soğanın Acısını Yiyen Bilmez Doğrayan Bilir anlamı nedir? Soğanın Acısını Yiyen Bilmez Doğrayan Bilir atasözü ile ilgili kompozisyon örneği.

Soğanın Acısını Yiyen Bilmez Doğrayan Bilir

ÜRETEN VE TÜKETENLER

Soğanın ilk kesildiğinde gözleri yakan, yaşartan bir acılık verdiğini hepimiz biliriz. Bu acıyı yemeği yiyenler hissetmez. Bunun gibi, zor olsun kolay olsun, bir işi yapmanın ne demek olduğunu ancak o işi yapanlar bilir. Sonucundan yararlananlar, bu iş yapılırken çekilen sıkıntıyı bilmezler.

Soframıza gelen yiyeceklerin nasıl üretildiğini, gelişigüzel harcadığımız paraların nasıl kazanıldığını çoğumuz bilmeyiz. Bununla ilgili bir öykü anlatılır: Vaktiyle çocuğun biri, babasından her gün bir lira istermiş. Aldığı parayı oyun olsun diye havuza atar, sonra da yeniden istermiş. Babası bir gün demiş ki, «Her gün ben para veriyorum; bir gün de sen bana bir lira ver.» Oğlan da kabul etmiş. Hemen annesine koşmuş. Ancak daha önce eşi tarafından tembihlenen kadın, oğlana para vermemiş. Bunun üzerine pazar yerine giden çocuk, türlü işlerde çalışarak güç bela bir lira kazanıp babasına getirmiş. Baba parayı alıp havuza atacakken çocuk eline sarılarak, «Ne yapıyorsun baba? Ben o parayı kazanabilmek için bir gün çalıştım. Havuza atılır mı hiç?» demiş. Baba da, «Benden aldığın parayı her gün havuza atıyordun. Para kazanmanın ne kadar güç olduğunu anladın mı?» demiş. O günden sonra çocuk eski huyundan vazgeçmiş.

Okulun araç gereçlerini kıranlar, kirletenler; kendi kitabını, defterini, kalemini hor kullananlar, onları alabilmek için ana-babalarının hangi sıkıntılara katlandıklarını bilseler, öyle davranırlar mı? Evimizdeki buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, video gibi her türlü alet ve makinenin nelere mal olduğunu bilenler, onların değerini anlarlar.

En basit günlük ihtiyaçlarımızdan başlayarak, yaşamamız için gerekli temel maddeleri üretenlere kadar, tüm çalışanların çektiği zorlukları anlamalı ve onlara saygı duymalıyız.

Advertisement

Leave A Reply