Şolma Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Şolma Yaylası nerededir? Trabzon, Maçka Şolma Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

ŞOLMA YAYLASI

Trabzon il merkezine 29 kilometre uzaklıktaki Maçka ilçesi, doğal ve tarihi güzellikleriyle önemli bir turizm merkezidir. Gümüşhane karayolu üzerindeki yerleşim, özellikle Sümela Manastırı ile her yıl pek çok turisti bölgeye çekiyor. İlçenin diğer tarihi değerleri arasında Vazelon ve Kuştul manastırları bulunuyor.

Ladin ormanlarının ağırlıkta olduğu vadilerin ortasındaki bir dere yatağına kurulmuş olan ilçe merkezi, yaylalar başta olmak üzere sayısız doğal güzelliklere sahip. Tamamıyla yüksek dağlardan oluşan Maçka arazisi, 2 bin metreye kadar ormanlarla, daha yükseklerde ise otlaklar ve dağ bitkileri ile kaplı. Yaylalar manzarası, temiz havası ve kaynak suları ile doğal güzellikler yönünden eşsiz. Bazı yaylalar Gümüşhane sınırında kalsa da Maçkalıların kullanımında. Kiraz, Lapazan, Gulindağı, Mavura, Figanoy, Lişer, Yere, Caferli, Harahno, Ayeser, Fırınoba, Akboran, Sarıtaş, Selboğazı, Şolma yaylaları bunlardan bazıları.

Trabzon ilinin turizm potansiyeli en yüksek yörelerinden biri olan Şolma Yaylası, Maçka ilçesinin batısına konumlanır. Merkeze 22 kilometre uzaklıktaki Şolma, denizden 700 metre yükseklikte yer alır. Kulin Dağı yamaçlarındaki bu doğa harikası, zengin bitki örtüsüne sahip ormanlarla çevrelenmiştir. Yeşilyurt Köyünün hemen üstünde yer alan yaylada, yaz mevsiminde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kır kahvesi, bakkal, kasap, manav, lokanta gibi tesisler hizmet veriyor.

Kamp yapmayı düşünüyorsanız çadırınızı yanınızda getirmeyi unutmamalısınız.

Advertisement

Buz gibi soğuk suların aktığı, çimen ve çiçek kaplı alpin çayırlıkları ile görülmeye değer yaylalardan biri olan Şolma’nın üç kilometre kuzeybatısındaki Mavura Yaylasını ziyaret edebilirsiniz. Şolma için Maçka merkeze gelmeden Sevinç Köyü (Soldoy) tabelasından sağa girip önce yükselerek Sorsi Boğazına gelmeniz gerekir. Sonra kavşak noktasından sol tarafa devam ederek Uçarsu ve Çukuryayla üzerinden Şolma Yaylası’na ulaşabilirsiniz.


Leave A Reply