Solomon Bandaranaike Kimdir

0
Advertisement

Solomon Bandaranaike kimdir? 1959 yılında bir suikaste kurban gitmiş olan Solomon Bandaranaike hayatı ve dönemi hakkında kısa bilgi.

Solomon Bandaranaike Kimdir

Solomon W(est) R(idgeway) D(ias) Bandaranaike, (d. 8 Ocak 1899 – ö. 26 Eylül 1959, Colombo, Seylan), başbakanlık dönemi (1956-59) Seylan’ın (1972’den sonra Sri Lanka) siyasal tarihinde önemli bir değişimin yolunu açan devlet adamı.
Solomon Bandaranaike
Oxford’da eğitim gören Bandaranaike 1925’te baroya kabul edildi. Seylan’a döndükten sonra siyasete atıldı. 1931’de, yeni kurulan yasama meclisi Devlet Konseyi’ne seçildi. 1947’de, iktidardaki Birleşik Ulusal Parti’nin önde gelen bir üyesi olarak, yeni oluşturulan Temsilciler Meclisi’ne seçildi; ardından sağlık ve yerel yönetim bakanlığına atandı. 1951’de hükümetten ve Batı yanlısı bir politika izleyen partisinden istifa etti; milliyetçi Sri Lanka (Kutsal Seylan) Özgürlük Partisi’ni (SLFP) kurdu. 1952’de yeniden parlamentoya seçildi ve muhalefet lideri oldu. Dört yıl sonra, milliyetçi-sosyalist dört partinin birliğinden oluşan Birleşik Halk Cephesi’ni (Mahajana Eksath Peramuna-MEP) kurarak seçimlerde ezici bir çoğunluk elde etti. 13 Nisan 1956’da başbakanlığa atandı.

Ülke içinde koyu milliyetçi bir tutum izleyen cephe, dış politikada tarafsızlıktan yanaydı. Halkın çoğunluğunun kullandığı Seylan dili, ülkenin resmî dili olarak İngilizcenin yerini aldı; gene çoğunluk dini olan Budacılığa, devlet işlerinde önemli bir ağırlık kazandırıldı. Bir dostluk anlaşmasının imzalanması üzerine İngiltere adadaki üslerini boşalttı. Seylan, komünist ülkelerle de diplomatik ilişki kurdu.

Bandaranaike, Talduwe Somarama adlı muhalif bir Budacı rahibin 25 Eylül 1959’da düzenlediği suikast sonucunda 26 Eylül’de öldü. 1960 seçimleriyle, Bandaranaike’nin dul eşi Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike başbakan oldu.


Leave A Reply