Sonbahar Tasviri

0

Sonbahar tasviri nasıl yapılır? Örnek sonbahar tasviri. Sonbahar mevsiminin güzelliklerini anlatan yazı, kompozisyon, tasvir örneği..

sonbahar

Sonbahar Tasviri

Kendine özgü gösterişiyle sonbahar tabiatı etkisi altına aldı. Bir zamanlar insanlarla dolup taşan sokaklar, sayfiye yerleri ıssız kaldı. Tabiatın tüm yaratıkları ağız birliği etmişcesine ayrılık şarkısını fısıldamaya başladılar.

Baharla birlikte uyanan hayat, şimdi sisli güneşin altında ezilerek kayboldu. Ağaçlara veda edip sağa-sola üvey evlat gibi uçuşan yapraklar, evrenin boşluğunda yaratıkların ayakları altında ezilmeye mahkum oldu. Ilık meltemler, hafiften çiseleyen yağmurlar ile yeşilliklere bürünen ağaçlar, sert esen rüzgarlarla pençeleşip sonunda ona boyun eğdiler. Şarkılar derleyen ve neşeyle uçuşan kuşlar, saçaklar altında ve çıplak ağaçlarda düşünceye daldılar.

Bütün yaz mevsimince tarlasından ayrılmayan ve ona oğul gibi bakan köylü artık tarlasına uğramaz oldu. Sokakları neşeye boğan çocuklar, «kral benim» diyen fırtına karşısında ötemez oldular. İnsan ruhunu okşayarak yağan yağmur, yerini, fırtına ve onun koruyucu meleği soğuğa bıraktı.

Sonbahar
SONBAHAR

Ağaçların dalları,
Sararmış ayva gibi.
Çabucak gelivermiş,
O sonbahar mevsimi.

Ömrü birden azalmış,
Yem yeşil yaprakların,
Yorgan gibi örtmüşler
Üstünü toprakların

Kurulan pazarların,
Tadı sonbahardadır.
Sebze, meyva ne dersen,
Hepsi de ordadır.

Bu mevsimde çoğalır,
Türlü kuru yemişler.
Şu üç aya senenin,
Sonbaharı demişler.

Sayalım sırasıyla,
Hepsini isim isim.
Topluca söyleyelim,
Eylül, Ekim ve Kasım
Ali Sincer


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?