Huni Ağ Örümceği Nasıl Bir Örümcektir? Özellikleri Üreme ve Yaşam Döngüsü

0
Advertisement

Huni örümceği nedir, nasıl bir örümcektir? Huni ağ örümceklerinin özellikleri, üreme ve yaşam döngüsü, yaptığı yuva hakkında bilgi.

huni ağ örümceği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Huni Ağ Örümceği Hakkında Bilgi

Huni Örümceği; Araneida takımının Agelenidae familyasından, huni biçimli ağlarıyla tanınan örümceklerin ortak adıdır. Tüm dünyada yaygın biçimde görülen bu örümcekler ağlarını otlar ve bitkisel döküntüler içine, kaya altlarına ya da ev içlerine kurar.

Kuzey Amerika’da sık rastlanan Agelena naevia türü çok değişik uzunluk ve renklerde olabilir. Uzunlukları erkeklerde 8 mm, dişilerde 19 mm kadardır. İki geniş, koyu renk bant gövdelerinin arka bölümü boyunca uzanır. Renkleri açık sandan koyu kızıl kahveye kadar değişir. Ortalama ömürleri bir yıldır. Aynı cinsin A. labyrinthica türü Avrupa ve Asya’da görülür. Familya üyelerinden su örümceği (Argyroneta aquatica) su ortamına uyarlanmış tek örümcek türüdür.

Duyu organları

Agelenidae ailesindeki diğer örümceklerden farklı olarak, A. labyrinthica, ilk bacak çiftinin tarsuslarının üst tarafında en az dört trikobotriya sahiptir. A. labyrinthica, yürüyen bacak başına yaklaşık 25 trikobothria’ya sahiptir. Bu tüyler, örümceğin ağına yakalanan avını veya hatta ağında titreşime neden olacak kadar yakın olan avını tespit etmesine yardımcı olur. Trichobothria kılları, esasen A. labyrinthica için avı büyük bir doğruluk ve hız ile tespit etmelerine yardımcı olan uzun mesafeli bir algılama sistemi görevi görür.

huni ağ örümceği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Mekansal algı

Yaprak ağı ve huni şeklindeki sığınağı arasında gidip gelmek zorunda kalan A. labyrinthica, örümceğin tam karanlıkta bile kendisini yönlendirmesine ve yön bulmasına izin veren sapma telafisi işaretleri göstermiştir. A. labyrinthica, ağında hızlıca gezinmek için gözlerini kullanarak, mevcut polarize ışığın düzlemini algılayabilir ve yönünü korumak için kendisini ona göre konumlandırabilir. Bununla birlikte, bir ağ inşa örümceği olan A. labyrinthica, gezinme ve yönlendirme için yalnızca görsel uyaranlara dayanmamaktadır. A. labirentica, nerede olursa olsun yönünü elde etmek için yerçekimi gibi yönsel ipuçlarının yanı sıra idioetik yönelimine de güveniyor.

Üreme ve yaşam döngüsü

A. labyrinthica tipik olarak Temmuz ortasında çiftleşme dönemine başlayacaktır. Erkek, pedipalplerini kullanarak kendisini potansiyel bir eş olarak tanıtmak için dişinin ağına dokunacaktır. Dişi hazırsa hunisinde kalacak ve orada çiftleşecektir. Aynı yılın Ağustos ayı civarında dişi, ağının merkezi kalan bölmesi içinde, çok sayıda yayılan ipek bantları ile askıya alınmış, kabaca 50-130 yumurta içeren büyük, beyaz bir yumurta kesesi yaratacaktır. Sığınağın dış duvarı çimen ve yapraklarla kamufle edilebilir. Aynı yılın kışı boyunca, genç örümcekler karınlarında depolanan yumurta sarısından kurtulur ve bir sonraki baharda terk eder. A. labyrinthica, matriphagy uygulaması açısından diğer örümcek türlerine benzer. İnkübasyon aşamasında dişi A. labirentica, yumurta keseleri geliştirmeye devam eder, ancak dişi inkübasyon aşaması bitmeden ölürse, ceset yumurtadan çıkan sonra gençler tarafından yenecektir.

Advertisement

Leave A Reply