Örümcek Nasıl Beslenir, Çoğalır Türleri Özellikleri Davranışı Hakkında Bilgi

2
Advertisement

Örümcek nasıl bir hayvandır? Örümcek türleri, özellikleri, örümcekler nasıl beslenir, çoğalırlar? Örümcekler hakkında bilgi.

Örümcek Nasıl Beslenir, Çoğalır Türleri Hakkında Bilgi

Örümcek, uzun bacaklarıyla, ördüğü ağlarla tanınan bir hayvancıktır. Dünyanın her yerinde bulunur. Örümcek, birçoklarının sandığı gibi böcek değildir. Hayvanlar âleminin önemli bir sınıfı olan eklembacaklıların bir takımının örnek hayvanıdır. Örümcekleri bazı kimseler sevmez, gördükleri yerde öldürmeye bakarlar. Halbuki örümcekler birçok zararlı böcekleri öldürdükleri için insanlara faydalıdır.

örümcek

Kaynak: pixabay.com

Örümcekler dünyanın çeşitli yerlerinde yaşar. Yüksekliği deniz yüzeyinin altındaki çöllerden, 6.000 metre yükseklikteki yerlere kadar olan bölgeler örümcek yaşamasına elverişlidir. Ele geçen fosiller bu hayvanların milyonlarca yıl önce de yeryüzünde var olduğunu göstermiştir. En büyük örümcekler «tarantula» denilen cinstir. Tropik bölgelerde yaşayan bu hayvanların bacakları 20 cm.’den fazla yayılabilir.

Örümceklerin Vücut Yapısı

Örümceklerin vücut yapısı eklembacaklıların genel vücut özelliklerini gösterir. Bununla birlikte, ayrıldıkları noktalar vardır. Meselâ böceklerin vücudu üç bölümden meydana geldiği halde örümceklerinki, karın ve gövde olmak üzere ikiye ayrılır. Baş, böceklerdeki gibi ayrı bir bölüm teşkil etmez. Ayrıca, böcekler genel olarak kanatlı oldukları halde örümcekler kanatsızdır. Böceklerin üç çift bacağına karşılık örümceklerin dört çift bacağı vardır. Bacaklar gövdeye bağlıdır. İnce uzun olan bu bacaklar yedişer eklemlidir. Her bacak küçük bir pençeyle son bulur. Bazı örümcekler, ileriye, geriye, yanlara doğru gidebilirler. Bacaklarının önünde duyargaya benzer iki çıkıntı bulunur.

İki çeşidi sayılmazsa örümceklerin hepsi zehirlidir. Yalnız, pek çoğunun zehiri insana etki yapmaz. Örümcekler yakaladıkları avlarını önce zehirleyerek öldürür, sonra da emerler, Çünkü katı şeyleri yutamazlar. Zehiri insan için de tehlikeli olan örümcekler hemen bütün kıtalarda yaşarlarsa da çeşitleri pek azdır. Bunların en tanınmışı A.B.D.’nin güney kesimlerinde yaşıyan «kara dul» denilen örümcektir. Bu örümceğin zehiri insanı öldürebilir. Öteki örümceklerin sokması insana, çoğunlukla, bir eşek arısının sokmasından fazla rahatsızlık vermez.

örümcek

Kaynak: pixabay.com

Örümceklerin Üremesi:

Örümceklerin dişileri çoğunlukla, erkeklerinden daha iri olur. Asıl ağ yapan, avlanan örümcekler de bunlardır. Bazı .erkek örümcekler de ağ yapar. Örümceklerde toplum hayatı yoktur. Çünkü iri yapılı dişiler yakaladıkları erkekleri hiç aman vermeden yerler. Bu bakımdan, örümceklerin çiftleşmesinde de erkek için daima ölüm tehlikesi vardır. Çiftleşme zamanında erkek örümcekler dişilerinin karşısında bir aşk dansı yaparlar. Sıçrayan örümceklerin aşk dansı son derece ilgi çekicidir. Bazı erkek örümcekler de önce dişilerinin açlığını gidermeyi düşünür, onlara bir böcek sunarlar. Böylece, açlığını gideren dişiye yaklaşmak daha tehlikesiz olur Bu dans sırasında bütün erkekler dişiye fazla yaklaşmamaya dikkat eder. Çünkü bir anda yakalanıp yenilme ihtimali vardır.

Advertisement

Uzun bir dans faslından sonra dişi örümcek müsait görünüyorsa o zaman erkek yaklaşır. Dişi örümcek açlığını hatırlayınca, yeniden, erkeği yemeyi düşünür. Bunun için erkekler çiftleşmeden sonra hemen kaçarlar. Bu kaçış sırasında bazılarının bir, iki bacağı kopar Örümcek bu kadarcık zararla kurtulabilirse, hayatını kurtardığına sevinmelidir, çünkü kopan bacaklarının yerine yenisi çıkar. Birçokları da kaçacak fırsat bulamadan dişiye yem olurlar. Ancak, her çiftleşmeden sonra dişinin mutlaka erkeğini yediği de söylenemez.

Siyah Örümcek

Kaynak: pixabay.com

Dişi örümcekler yumurtalarını ağ ipeğiyle yaptıkları kozalara, torbalara bırakırlar. Bazen bir torbada yüzlerce yumurta bulunur. Sonbaharda döllenen yumurtalar ancak ilkbaharda yavru verir. Yaz başlarındaki yumurtalardan 20-60 gün içinde yavru çıkar.

Örümceklerin 50.000 çeşidi vardır, Her yıl da yeni yeni çeşitler keşfediliyor En önemli çeşitler «yer örümceği», «sal örümceği», «su örümceği», «uçan örümcek», «yengeç örümceği»dir. Yer örümceklerinden olan «tarantula» örümceklerin en irisidir. Güney Amerika’da yaşayan bazı çeşitlerinin uzunluğu 10 cm.’e yaklaşır. Memleketimizde de yaşayan bu örümceğin sokması çok acı verir.


2 yorum

Leave A Reply