Stamen Grigorov Kimdir? Yoğurdun Bakterisini Bulan Doktorun Hayatı

0
Advertisement

Stamen Grigorov kimdir ve ne yapmıştır? Yoğurt bakterisini keşfeden mikrobiyolog Stamen Grigorov’un hayatı, çalışmaları ve bilim dünyasına katkıları hakkında bilgi.

Stamen Grigorov

Stamen Grigorov

Stamen Grigorov (27 Ekim 1878 – 27 Ekim 1945) tanınmış bir Bulgar doktor ve mikrobiyologdu. Doğal yoğurdun varlığının gerçek nedeni olan Lactobacillus bulgaricus basilini keşfetti.

Hayatı

Stamen Grigorov, Bulgaristan’ın Pernik Eyaleti, Tran, Studen Izvor köyünde doğdu. Orta öğrenimini doğa bilimleri alanında Fransa’nın Montpellier kentinde ve tıp bilimini İsviçre’nin Cenevre kentinde tamamladı. 1905 yılında, 27 yaşındayken Dr. Grigorov, en iyi bilindiği keşfi yaptı. Profesör Léon Massol’un Cenevre’deki mikrobiyoloji laboratuarında, doğal yoğurdun varlığının gerçek nedeninin belirli bir basil türü olduğunu keşfetti.

Tanım olarak suş bilimsel topluluk Lactobacillus bulgaricus tarafından adlandırıldı.

Dünya çapında birçok enstitüde yaptığı ileri araştırmalar, yoğurdunun enfeksiyonlar, otik-rino-laringeal hastalıklar, tüberküloz, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, ülserler, bazı jinekolojik hastalıklar, yorgunluk gibi çeşitli hastalıkların ve durumların tedavisinde yardımcı olduğunu kanıtladı. Yoğurdunun profilaktik ve iyileştirici özellikleri, B1, B2, C, A, D, E, PP, B12 gibi zengin vitamin içeriğinin yanı sıra laktoz, proteinler ve diğer önemli uyarıcı maddelerden kaynaklanmaktadır.

Advertisement

Orijinal çeşidiyle yoğurt sadece Bulgaristan’da ve Balkan yarımadasının bazı komşu bölgelerinde üretilebilir. Diğer doğal iklim koşullarında bakteriler hızla bozulur, niteliklerini kaybeder ve ölürler.

Stamen Grigorov

Lactobacillus bulgaricus’un keşfinin yanı sıra, Dr. Grigorov bir anti-tüberküloz aşısının oluşturulmasına önemli bir katkıda bulundu. 20 Aralık 1906 tarihinde, Paris’te, “La Presse Médicale” tıp dergisinin 104. sayısında, bilimsel toplumu, araştırmasının sonuçları hakkında bilgilendiren “Anti-tüberküloz aşısı” adlı bilimsel raporu yayınlandı. Yayından sonra, bilim camiası Dr. Grigorov’un aşısına [tedavisine]ciddi ilgi gösterdi. Dr. Grigorov, laboratuar hayvanları ve daha sonra insan hastalar üzerindeki “in-vitro” ve “in-vivo” bilimsel deneyleri sayesinde, penisilin mantarlarının tüberküloz tedavisinde iyileştirici etkisini açıkça gösterdi ve tanımladı.

1906’da, tüberküloza karşı penisilin mantarlarının ilk kullanımını gösteren çığır açan bir makaleden sonra araştırmaya devam etti ve hayatının geri kalanında doktor olarak çalıştı ve yol boyunca binlerce hayat kurtardı.

Ödülleri

Grigorov’un mirasının onuruna, memleketi Studen Izvor bugün dünyanın tek yoğurt müzelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

Antarktika, Palmer Takımadaları’ndaki Brabant Adası’ndaki Grigorov Buzulu, adını Stamen Grigorov’dan almıştır.

Advertisement


Leave A Reply