Steatore (Yağlı Dışkılama) Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Steatore nedir? Yağlı dışkılama neden olur, nasıl anlaşılır, nedenleri ve belirtileri nelerdir? Steatore teşhis ve tedavisi nasıldır?

Steatore nedir?

Dışkınızın içeriği hakkında fazla düşünmeyebilirsiniz. Çoğu su ve geri kalanı aşağıdakilerin bir kombinasyonudur:

 • lif
 • bakteriler
 • mukus
 • protein
 • tuzlar
 • çeşitli hücre astarları
 • yağlar
tuvalet kağıdı

Kaynak: pixabay.com

Dışkınızda çok fazla yağa steatore denir. Malabsorpsiyonun bir işareti olabilir. Bu, vücudunuzun besinleri düzgün bir şekilde emmediği veya gıdayı etkili bir şekilde sindirmek için gereken enzimleri veya safrayı yapmadığı anlamına gelir.

Steatore yaşayan insanlar bir doktor tarafından muayene edilmelidir, böylece altta yatan neden için tedavi edilebilirler.

Steatore belirtileri nelerdir?

Steatore varsa, dışkılarınız daha hantal, soluk ve kötü kokulu olacaktır. Daha yüksek gaz içeriği nedeniyle yüzmeye meyillidirler. Dışkı ayrıca yağlı bir filmle kaplanma eğilimindedir. Klozet içindeki su içinde yağ damlaları görülebilir.

Steatore, malabsorpsiyonun yaygın görülen birkaç semptomundan sadece biridir. Diğerleri şunları içerir:

Advertisement
 • kilo kaybı
 • karın krampları
 • gaz
 • hazımsızlık
 • ishal

Steatore neden olur?

Dışkınızda çok fazla yağ olması, sindirim sisteminizin yiyecekleri yeterince parçalamadığını gösterir. Vücudunuz diyet yağı da dahil olmak üzere yediğiniz yiyeceğin yararlı kısımlarını emmeyebilir. Malabsorpsiyonun en yaygın nedenlerinden biri kistik fibrozdur. Ter ve mukus bezlerini ve vücuttaki çeşitli organları etkileyen kalıtsal bir durumdur.

Steatore neden olabilecek başka bir malabsorpsiyon nedeni kronik pankreatittir. Pankreatit, mideye yakın bir organ olan pankreasın iltihaplanmasıdır. Pankreas, ince bağırsakta yağ, protein ve karbonhidratları sindirmenize yardımcı olacak enzimleri salgılar.

Malabsorpsiyonun diğer birkaç nedeni şunlardır:
 • laktoz intoleransı, süt ürünlerinde bir şekeri sindirememe çünkü laktaz enziminden yoksundur
 • çölyak hastalığı, glütene, buğdaydaki bir proteine ​​ve diğer bazı tahıllara duyarlılığınız olduğunda
 • biliyer atrezi, karaciğerden safra kesesine safra taşıyan kanallarda tıkanma (Safra, sindirime ve bazı atık ürünlerin vücudunu atmaya yardımcı olan bir sıvıdır.)
 • Whipple hastalığı, sindirim sisteminizin vücudunuzun yağları ve karbonhidratları nasıl parçaladığını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyonu
 • Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin iltihabı, enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) etiketi altındaki birkaç durumdan biri

Steatore nasıl teşhis edilir?

Dışkınızın yüzdüğünü ve yağlı, soluk ve anormal kötü kokulu göründüğünü fark ederseniz, doktorunuza danışmalısınız. Bu, özellikle kilo kaybı veya kramp gibi malabsorpsiyon belirtileriniz varsa geçerlidir.

Tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı gözden geçirmeye ek olarak, doktorunuz muhtemelen steatore semptomları için yaygın olarak yapılan iki test isteyecektir. Biri dışkı yağının kalitatif bir testidir ve diğeri dışkı yağının nicel bir testidir.

Kalitatif test

Nitel bir test, bir dışkı örneğindeki yağ globüllerinin sayısını ölçer. Normal seviyeler, her ikisi de mikroskop altında görüldüğü gibi 50 nötr yağ globülünden ve 100 yağ asidi yağ globülünden daha azdır.

Nicel test

Kantitatif bir test için, dışkı örneklerini iki ila dört günlük bir sürede toplamanız gerekir. Tüm numuneler daha sonra her bir günün dışkısındaki toplam yağ miktarını belirlemek için incelenir.

Advertisement

Normal test sonuçları, yetişkinler için 24 saatte 2 ila 7 gram gösterecek ve yağ katı dışkı örneğinin yüzde 20’sinden daha azını oluşturacaktır. Bir bebek için 24 saatte 1 gramdan az olmalıdır. Biberonla beslenen bebekler için yağ, dışkı örneğinin yüzde 30 ila 50’sini oluşturmalıdır. Emzirilen bebekler için normal bir sonuç yüzde 10 ila 40’a benzer.

D-Ksiloz testi

Malabsorbsiyondan şüphelenildiğinde yapılan bir başka test de bir D-Xylose absorpsiyon testidir. D-Ksiloz bir çeşit şekerdir. Bu test kanınızdaki veya idrarınızdaki D-Ksiloz seviyelerini ölçer.

Diğer testler

Doktorunuz tanı koymak için başka testler isteyebilir. Örneğin, buğday yedikten sonra semptomlarınız varsa, doktorunuz çölyak hastalığını kontrol etmek için özel testler yapabilir. Aynısı laktoz intoleransı ve diğer potansiyel nedenler için de geçerlidir.

Steatore nasıl tedavi edilir?

Steatore tedavisi gerçekten bu durumun altında yatan nedeni veya nedenlerini tedavi etmekle ilgilidir. Ve malabsorpsiyonun birçok nedeni olabileceğinden, güvenilir bir teşhis almak önemlidir.

Diyetle ilgili nedenler için, tedavi genellikle semptomlarınızı tetikleyen gıdalardan kaçınmak meselesidir. Laktoza tahammülsüzseniz, süt ürünlerinden kaçınmanız veya belki de çok küçük dozlarda tüketmeniz gerekir. Bu, laktoz intoleransınızın şiddetine bağlı olacaktır. Çölyak hastalığı için, buğday ve glüten içeren diğer gıdalardan kaçınmak en etkili tedaviniz olacaktır.

Kistik fibroz veya kronik pankreatit gibi nedenler için ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri gerekli olacaktır.


Leave A Reply