Strese Gösterilen Tepkiler

0
Advertisement

Psikolojide strese gösterilen Strese bedenin ve zihnin gösterdiği tepkiler, anlık ve sürekli tepkiler nelerdir, hakkında bilgi.

Strese Gösterilen Tepkiler

a) Bedenin gösterdiği tepkiler

Anlık tepkiler: Stres halinde organizma bu durumla başedebilecekse savaşır, değilse kaçar ya da o duruma yaklaşım biçimini değiştirir. İnsanın zorlanmaya neden olan durumla başa çıkma gücünü kendisinde bularak çaba göstermesine savaşma denir. Organizmanın yenilgiyi kabul edip savaştan vazgeçmesine çekilme, stres yaratan duruma yaklaşım biçimini değiştirmesine uzlaşma adı verilir.

Organizma savaşma sürecinde engelleri kaldırmaya çabalar. Buna atılım denir. Atılımla birlikte alarm durumu başlar. Yaşanılan duygu kızgınlıktır. Depolanmış yağ ve şeker kana karışır, solunum sayısı artar, kanda alyuvarlar artar, kalp vurum sayısı artar ve kan basıncı yükselir.

Bu belirtilere ek olarak yeni bedensel belirtiler gösterip direncini yükselttiği dönem direnç dönemidir.

Direnç döneminde bedende görülen tepkiler şunlardır: Ağızda, boğazda kuruluk, iştahsızlık ya da çok yemek yeme, baş ağrısı, baş dönmesi, bitkinlik, boyunda, ensede, belde veya sırtta ağrı, gerginlik, kasılma, otururken veya yürürken dengesizlik, sallanma, terleme, bulantı, kusma, uykusuzluk ya da aşırı uyku, uykuda diş gıcırdatma ve konuşma, korkulu rüyalar görme, birdenbire uyanma, uykuda yürüme, konuşma güçlüğü, gürültü ve sese karşı duyarlılık.

Advertisement

Sürekli tepkiler: Stresle birlikte ortaya çıkan sürekli bedensel tepkiler, uyku bozuklukları, konuşma bozuklukları (konuşma sırasında anlamsız sesler çıkarma, hızlı konuşma, konuşma süresince duraksama ve kararsızlık, dil sürçmeleri, sık sık “Anlatabiliyor muyum?” diye sorma) ve psikosomatik hastalıklardır. Psikosomatik hastalıklar, psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bedensel hastalıklardır. Solunum, dolaşım, sindirim sistemi ve içsalgıbezleri hastalıklarının önemli bir kısmı, başka nedenler yanında psikolojik nedenlerle de ortaya çıkmaktadır.

b) Zihnin gösterdiği tepkiler: Strese karşı ruh sağlığını koruma davranışı ya sürekli konuşma, ağlama gibi bedensel tepkilerle ya da savunma mekanizmaları gibi, savunmaya yönelik tepkilerle ortaya konur.


Leave A Reply