Su Kaynağı Nedir?

0
Advertisement

Kaynak, su kaynağı nedir? Kaynaklar nerelerde bulunur, özellikleri nelerdir, kaynak hakkında bilgi.

su-kaynagiKaynak; suların doğal olarak kaynaşıp çıktığı yere denir. Yağışlarda yağmur suyunun bir kısmı yerin derinliklerine süzülür ve daha aşağısına geçemiyeceği bir tabakaya gelince durur. Gittikçe biriken suların meydana getirdiği yeraltı suları, bulundukları doğal bir çatlaktan yeryüzüne çıkarak kaynakları doğurur.

Kaynaklara en çok dağlarda, yamaçlarda ve vadilerde rastlanır. Tebeşir ve kumtaşı gibi su geçiren toprakların bulunduğu bölgeler kaynakların en çok görüldüğü yerlerin başında gelir. Bu gibi toprakların altındaki kil tabakası suyun birikmesini sağlar. Kaynak sularının sıcaklığı suyun içinden geçtiği kayaların sıcaklığına bağlıdır. Yeryüzüne çok yakın akan kaynak sularının sıcaklığı yazın kışa göre daha fazladır. Suyu derinlerden gelen kaynaklar daima soğuk olur.

Bütün kayaların çok sık olduğu en derin kesimlerden gelen kaynak suları ise sıcak olur. Bunlar kaplıcaları meydana getirir. Bazı kaynak sularına geçtikleri yol boyunca çeşitli mineraller karışır. Bunlara da maden suyu denir.

Kaynak suları, yeraltından süzülerek geldiği için çok temizdir; bu bakımdan, lezzetli, hafif olur. Bu sular “memba suyu” diye satılır. İstanbul’un en tanınmış kaynak suları ve sertlik dereceleri şunlardır:

Karakulak, Tomruk(l); Taşdelen (1,5); Çubuklu, Kayışdağ, Kocataş (2); Kefeliköy, Kirazlı (2,5); Ayazma (3); Kısıklı (3,5); Hünkâr (4); Elmalı, Kanlıkavak (4,5); Çırçır, Hamidiye (5).

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply