Şükran Günü Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Anlamı Amacı ve Gelenekleri Neler

5

Şükran Günü (Thanksgiving Day) nedir, ne zaman kutlanır? Şükran gününün tarihçesi, amacı ve kutlanma gelenekleri nelerdir, hakkında bilgi.

Şükran Günü

Şükran Günü

Şükran Günü aslında hasat için Tanrı’ya şükretmek için yapılan bir bayramdır. Bugün, Tanrı’nın bize verdiği tüm güzel şeyler için şükretme fırsatıdır. Aynı zamanda aileyi kutlamak için bir gündür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü, Kasım ayının dördüncü Perşembe günü kutlanır. Kanada’da Ekim ayının ikinci Pazartesi günü gerçekleşir.

İnsanlar kutlamak için ne yapar?

Gün, Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal bir federal bayramdır. Çoğu insan, günü Cuma günü takip ettiğinden, seyahat ve tatil için uzun bir hafta sonu geçiriyor. Çoğu insanın bu günü kutlama şekli aileyle bir araya gelip büyük bir yemek yemektir. Bu gün birçok insan büyük aile toplantıları için ülkenin her yerine seyahat ediyor.

Birçok şehirde Şükran Günü büyük geçit törenleri düzenler. Belki de en büyük ve en ünlü geçit töreni, New York City’deki Macy’s Şükran Günü Geçit Töreni’dir. 1924’ten beri yaygın olarak televizyonda yayınlanıyor.

Şükran Günü yemeği için geleneksel yiyecekler arasında hindi, kızılcık sosu, patates, tatlı patates güveci, sebzeler ve balkabağı turtası bulunur.

Şükran Günü Tarihçesi

Kanıtlar, İspanyol kaşiflerin ve yerleşimcilerin 1500’lerin sonlarında şimdiki Florida ve New Mexico’da şükran ayinleri düzenlediklerini gösteriyor. 1610’da Jamestown’ın ilk kalıcı yerleşim yeri olan bir şükran günü ile birlikte, 1607 gibi erken bir tarihte Virginia Topluluğu olan bölgede de Şükran Günü yaşandı.

Şükran Günü

“İlk” Şükran Günü

Hacılar olarak bilinen Plymouth yerleşimcileri on yıl sonra Yeni Dünya’ya geldiler. 1621’deki ilk hasadının ardından üç gün boyunca Plymouth’ta kutladılar. Toplantıda Mayflower’da olan 50 kişi ve 90 Yerli Amerikalı vardı.

Devrimsel zamanlar

Savaş sırasında Kıta Kongresi her yıl bir veya daha fazla şükran günü atadı ve her seferinde çeşitli eyaletlerin yöneticilerine bu günlerin eyaletlerinde kutlanmasını tavsiye etti. Devrimci güçlerin lideri George Washington, Aralık 1777’de İngilizlerin Saratoga’daki yenilgisini onurlandıran bir zafer kutlaması olarak Şükran Günü’nü ilan etti.

Amerika Birleşik Devletleri’ni 1774’ten 1789’a kadar yöneten yasama organı olan Kıta Konfederasyonu Kongresi birkaç “ulusal dua ve şükran günü” yayınladı. Bu, nihayetinde, bugünkü Amerikan Şükran Günü ve Ulusal Dua Günü kutlamalarında kendini gösterecekti.

1789’da New Jersey kongre üyesi Elias Boudinot, Meclis ve Senato’nun ortaklaşa Başkan Washington’dan “Her Şeye Gücü Yeten Tanrı’nın birçok önemli nimetine” şükran günü ilan etmesini istemesini önerdi. Washington daha sonra ABD hükümeti tarafından zorunlu tutulan ilk Şükran Günü’nü yarattı. Tatil onlarca yıl tutarsız kalacaktı.

İç savaş

Başkan Lincoln, 1863’te 26 Kasım’da – ayın son Perşembe günü – ulusal bir Şükran Günü ilan etti. Dışişleri Bakanı William H. Seward, kısmen şu bildiriyi yazdı:

“Bazen yabancı devletlere saldırganlıklarını davet etmek ve kışkırtmak gibi görünen, eşi benzeri olmayan büyüklükte ve ciddiyette bir iç savaşın ortasında, tüm uluslarla barış korunmuş, düzen sağlanmış, kanunlara saygı gösterilmiş ve itaat edilmiştir, ve askeri çatışma sahnesi dışında her yerde uyum hakim olmuştur.

“Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerindeki vatandaşlarımı ve ayrıca denizde bulunanları ve yabancı topraklarda kalan kişileri, bir Şükran Günü olarak gelecek Kasım ayının son Perşembe gününü ayırmaya ve kutlamaya davet ediyorum. Göklerde yaşayan hayırsever Babamıza şükürler olsun. “

ABD o zamandan beri Şükran Günü’nü kutladı.

Geleceğin başkanları, Lincoln’ün her yıl Kasım ayının son Perşembe gününü Şükran Günü olarak ilan etme örneğini izledi. Ancak 1939’da Başkan Franklin Roosevelt, Kasım ayının dördüncü Perşembe gününü beşinci değil, Şükran Günü olarak ilan etti. Franklin Roosevelt, daha erken bir Şükran Günü’nün tüccarlara Noel’den önce mal satmaları için daha uzun bir süre vereceğini ve ülkenin Buhran’dan çıkmasına yardımcı olacağını düşünüyordu. Dördüncü Perşembe gününü federal tatil yapan 1942 yasası o zamandan beri yürürlükte.


5 yorum

Leave A Reply