Sürekli Spektrum Nedir? Günlük Hayattan Sürekli Spektrum Örnekleri

0
Advertisement

Sürekli Spektrum nedir, nasıl oluşur? Günlük hayatımızda gördüğümüz sürekli spektrum örnekleri nelerdir, özellikleri.

Görünür ışık, farklı dalga boylarında hareket eder. Bu dalga boylarının her biri farklı bir renge karşılık gelir. Sürekli bir spektrum, görünür ışığın tüm dalga boylarının varlığıdır. Bu nedenle, tüm olası renklerin bir gökkuşağı olarak sürekli bir spektrum görünür. Sürekli spektrumlar, doğru atmosferik koşullar verildiğinde, doğada kendiliğinden meydana gelir. Alternatif olarak, sürekli spektrumlar oluşturmak için prizmalar kullanabilirsiniz.

sürekli spektrum

Sürekli Spektrumlar Nasıl Oluşturulur?

Sürekli bir spektrum oluşturmak için ışığın kırılması gerekir. Kırılma, ışık bir ortamdan geçip farklı bir açıyla ortaya çıktığında meydana gelir. Işığın kırıldığı açı, hem içinden geçtiği malzemeye hem de ışığın dalga boyuna bağlıdır. Bir prizmanın güneş ışığını gökkuşağına dönüştürmesinin nedeni budur. Farklı ışık dalga boyları, biraz farklı açılarda prizmadan çıkar. Kırılmanın genel etkisine dağılım denir.

Sürekli Bir Spektrumu Nerede Bulabilirsiniz? Hayattan Örnekler

Gökkuşağı, sürekli bir spektrumun bir oluşumudur. Gökkuşakları, güneş ışığı yağmur damlalarına geçtiğinde ve bunların arkasından yansıdığında meydana gelir. Işık yağmur damlasından çıkarken dalga boyuna göre farklı açılarda kırılır. Bir yağıştan sonra gördüğünüz geleneksel gökkuşağı, sürekli bir spektrumun birçok farklı doğal tezahüründen yalnızca biridir. Bazen güneşin veya ayın etrafındaki halede soluk bir gökkuşağı görebilirsiniz. Bunun nedeni, atmosferdeki buz kristallerinden ışık kırılmasıdır. Ayrıca, bazen bir şelalenin tabanı gibi havada çok miktarda su bulunan yerlerde veya pencere kenarında çiğ oluştan bitkilerde, gökkuşağı benzeri görünümler görebilirsiniz.

sürekli spektrum

Advertisement

Sürekli Spektrumu Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Bir prizma kullanarak sürekli bir spektrum oluşturabilirsiniz. Prizmalar, ışığı kıracak şekilde açı yapan herhangi bir şeffaf malzemeden yapılabilir. Örneğin, standart bir üçgen prizmanın tabana göre açılı olan iki kenarı vardır. Olay ışığı, prizmadan farklı açılardan girip çıkacaktır. Bu, ışığın kırılmasını abartır ve prizmadan çıkarken sürekli bir spektrumda dağılır. Işık bir kompakt diskin yüzeyindeki oluklar tarafından yansıtıldığında ve kırıldığında da sürekli spektrumlar görebilirsiniz.

Neden Tüm Işıklar Sürekli Spektrumu Üretmiyor?

Sürekli bir spektrum oluşturmak için, görünür ışığın tüm dalga boylarını içeren ışığı kullanmalısınız. Isıdan gelen yoğun radyasyon, tüm görünür dalga boylarını içerir. Dolayısıyla hem güneşten gelen ışık hem de akkor ampullerden gelen ışık sürekli spektrumlar üretebilir. Bununla birlikte, diğer lambalar yalnızca bazı dalga boylarında ışık yayar, böylece ışık bir prizmadan geçerken sürekli spektrum üretmez.


Leave A Reply