Suya Tuz Eklemek Kaynama Noktasını Değiştirir Mi?

0
Advertisement

Suya eklenen tuz kaynama noktasında nasıl bir değişiklik yapar? Suya tuz eklenmesi kaynama noktasını düşürür mü, arttırır mı?

Suya Tuz Eklemek Kaynama Noktasını Değiştirir Mi?

Tuz eklemek suyun kaynama noktasını düşürüyor mu? Bunu duymuş ve doğru olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. İşte tuz ve kaynar suya bilimsel bir bakış.

Tuzun Kaynar Su Üzerindeki Etkisi

Tuz eklenmesi suyun kaynama noktasını düşürmez. Aslında, tam tersi doğrudur. Suya tuz eklenmesi, kaynama noktası yükselmesi olarak adlandırılan bir fenomen ile sonuçlanır. Suyun kaynama noktası hafifçe artar, ancak sıcaklık farkını farketmezsiniz. Suyun her zamanki kaynama noktası 1 atmosfer basınçta (deniz seviyesinde) 100 C veya 212 F’dir. Bir litre suyun kaynama noktasını Celsius derecesinin yarısı kadar yükseltmek için 58 gram tuz eklemeniz gerekir. Temel olarak, yemek pişirmek için suya katılan tuz miktarı, kaynama noktasını etkilemez.

Tuz neden kaynama noktasını etkiler?

Tuz, su içindeki bileşen iyonlarına ayrılan iyonik bir bileşik olan sodyum klorürdür. Suda yüzen iyonlar, moleküllerin birbirleriyle nasıl etkileştiğini değiştirir. Etki tuzla sınırlı değildir. Başka herhangi bir bileşiğin suya (veya herhangi bir sıvıya) eklenmesi kaynama noktasını arttırır.

Suya tuz eklerseniz, su kaynamadan önce eklediğinizden emin olun. Zaten kaynar suya tuz eklenmesi suyun sıçramasına ve birkaç saniye daha kuvvetli bir şekilde kaynamasına neden olabilir.

Advertisement

Leave A Reply