Suyun Cisimlere Uyguladığı Sürtünme Kuvveti Nedir?

0
Advertisement

Suyun sürtünme kuvveti var mıdır? Suyun cisimlere uyguladığı sürtünme kuvvetine örnekler, sürtünme nasıl azaltılır, açıklaması.

Suyun Cisimlere Uyguladığı Sürtünme Kuvveti Nedir?

Suyun Sürtünme Kuvveti (Su Direnci)

Su içerisinde hareket eden cisimlerin hareketine karşı oluşan zorlaştırıcı veya hareketi engelleyici kuvvete su direnci ya da suyun sürtünme kuvveti (su sürtünmesi) denir.

Hareket halindeki bir geminin hareketinin ters yönünde sürtünme kuvveti uygulanır.

Örneğin; özdeş iki bilyeden bir tanesi boş bir bardağa, diğeri içinde su olan bardağa aynı yükseklikten atıldığında su dolu bardakta bilyenin zemine daha geç ulaştığı gözlenir. Çünkü su, cisimlere havaya göre daha büyük sürtünme kuvveti uygular.

Su, havaya göre daha büyük bir sürtünme kuvveti uygular. Havanın sürtünme kuvveti

Advertisement

Suda yaşayan hayvanların vücut şekilleri de sürtünmeyi azaltacak şekildedir. Örneğin balıkların vücut şekilleri ve üzerindeki pullar sürtünme kuvvetini azaltarak yüzmelerini kolaylaştırır.

Suyun; suda hareket eden cisimlere’uyguladığı kaldırma kuvvetini azaltmak için de cisimlerin ön kısımları genellikle V şeklinde yapılır. Benzer şekilde dalgıçların giydiği özel tasarımlı kıyafetler de suyun uyguladığı kuvveti azaltarak daha hızlı hareket etmeyi sağlar.


Leave A Reply