Sylvia Plath Kimdir? Amerikalı Şair ve Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Sylvia Plath kimdir? Şiirleri ile ünlü olan ancak roman ve çocuk kitapları da bulunan ve 1963 yılında intihar eden Sylvia Plath hayatı ve eserleri.

Sylvia Plath

Sylvia Plath (27 Ekim 1932 – 11 Şubat 1963) Amerikalı bir yazardı. Şiirleri ile ünlüydü, ama ayrıca romanlar, çocuk kitapları, kısa öyküler, kitap incelemeleri ve gazete yazıları da yazdı. En bilinen romanı, kısmen hayatına dayanan The Bell Jar. Başka bir ünlü şair olan Ted Hughes ile evlendi. 1963’te intihar ederek hayata veda etti.

Erken dönem hayatı

Plath, 1932’de Boston, Massachusetts‘te doğdu. Ailesi, Otto Emil Plath ve Aurelia Schober Plath idi. Babası Almanya’dandı; annesi Avusturyalı-Amerikalıydı. Üniversitede profesördü ve bombus arıları hakkında bir kitap yazdı. Aurelia Plath kocasından yirmi iki yaş küçüktü. Nisan 1935’te Plath’in küçük kardeşi Warren doğdu. Aile, 1936’da Jamaika Ovası’ndan Winthrop, Massachusetts’e taşındı. Burası Aurelia’nın büyüdüğü yerdi. Plath, ilk şiirini sekiz yaşındayken burada yayımladı. Boston Herald adlı bir gazetenin çocuk bölümündeydi.

1940 yılında Otto Plath öldü. Winthrop mezarlığına gömüldü. 1942’de Aurelia ve çocuklar Massachusetts’deki Wellesley’e taşındı.

Eğitim Hayatı

Plath Smith Koleji’ne gitti. Üçüncü yıldan sonra, Mademoiselle adlı bir derginin konuk editörü oldu ve bir ayını New York’ta geçirdi. Bu zamanda, o depresyona girdi. Çok fazla uyku ilacı alarak kendini öldürmeye çalıştı. Hapları aldıktan sonra evinin altına girdi, ama bulundu ve hastaneye götürüldü. McLean Hastanesi adlı bir akıl hastanesine gitti ve depresyonu nedeniyle tedavi edildi. Hem insülin şok tedavisi hem de elektrik şok tedavisi verildi. Gelişmeye başladı ve Ocak 1954’te ikinci dönem için Smith College’a döndü. 1955’te Smith College’den mezun oldu.

Advertisement

Plath daha sonra Fulbright bursuyla İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne gitti. Newnham College, Cambridge’de okudu ve şiir ve nesir yazmaya devam etti. Ayrıca Cambridge’deki öğrenci gazetesi Varsity için yazdı. Bir partide Ted Hughes adında bir İngiliz şairiyle tanıştı. 16 Haziran 1956’da onunla evlendi.

Daha sonraki yaşamı hakkında bilgi

Evlendikten sonra, Plath ve Hughes Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaya başladı. Plath eski üniversitesi Smith College’de ders verdi. W.S. Merwin adlı bir şairle tanıştılar ve arkadaş oldular. 1959’un ortasında, Plath hamile kaldı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkeler arası seyahatinden ve birkaç ay sonra sanatçılar kolonisinde Yaddo, New York, Saratoga Springs’de ve İngiltere’ye geri döndü. Başlangıçta Londra’da yaşadılar ve ardından Devon’da Kuzey Tawton adında küçük bir kasabada yaşadılar. Plath ilk şiir koleksiyonu The Colossus’u yayımladı. Şubat 1961’de, bazı şiirlerinde yazdığı bir düşme yaşadı.

1962 yazının başlarında, Hughes Assia Wevill adlı bir kadınla ilişkiye girdi. Plath ve Hughes 1962’de ayrıldı (ayrı yaşadılar). Plath, çocukları Frieda ve Nicholas’la birlikte Londra’ya taşındı.

Ölüm

1963’te Plath Londra’daki evinde intihar etti. İçinde bulunduğu odayı ıslak havluyla kapattı, gazlı fırını açtı ve kafasını fırının içine koydu. Öldü çünkü karbon monoksit gazı ile zehirlendi. Bazı insanlar kendini öldürmek istemediğini düşünüyor. Batı Yorkshire’daki Heptonstall adında küçük bir köye gömüldü.


Leave A Reply