Massachusetts Nerededir? Massachusetts Eyaleti Coğrafi ve Tarihi Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Massachusetts Eyaleti hakkında bilgi, Massachusetts tarihi, bayrağı ve arması hakkında bilgi.

Massachusetts

Kaynak: commons.wikimedia.org

Massachusetts;

  • Yüzölçümü: 21.386 km2
  • Başlıca kentleri: Boston (merkez), Worcester, Springfield, New Bedford, Brockton, Cambridge, Lowell, Fall River.

Amerika Birleşik Devletlerinde eyalettir. ABD’nin kuzeydoğusunda, kuzeyden Vermont, New Hampshire; doğudan Atlas Okyanusu, Connecticut, Rhode Island; batıdan New York eyaletleriyle çevrilidir. Batıda dağlık olan topraklar, doğuya Atlas Okyanusu’na doğru gidildikçe alçalarak yerini geniş düzlüklere bırakır. Eyalet toprakları doğuda daralarak Cape Cod Yarımadası ile okyanusa çıkıntı yaparak. Yarımadanın güneyinde Elizabeth Adaları (Martha’s Vineyard, Nantucket) uzanır. Kıyı şeridindeki doğal limanlar arasında en önemlisi Boston Limanı’dır. Başta Merrimack olmak üzere, kısa ve hızlı akışlı ırmaklar, Atlas Okyanusu’na dökülür. Connecticut Irmağı ve Berkshire Vadisi eyalet topraklarım ortadan ikiye ayırır. Berkshire Vadisi, aynı adla anılan tepeler ve Taconik Dağları’nın bir bölümüyle kaplıdır. Batıdaki dağlık bölgeden toplanan sular, Hudson, Hausatonic ırmaklarını besler. İklim, Okyanus etkisi altındadır. İçerilere girildikçe soğur. Yağış tutan 1.000 mm’nin üzerindedir.

Nüfusun % 95’ini Beyazlar küçük bir bölümünü Zenciler, Kızılderililer, Asya kökenliler oluşturur. Nüfusun % 83’ü kentlerde yaşar. Halkın büyük bölümü Katolik Kilisesi’ne bağlıdır. Musevi, Metodist, Episkopol, Püriten, vb küçük dinsel topluluklar da vardır. ABD’nin kentsel nüfusu en yoğun eyaletlerinden olan Massachusetts’de endüstri etkinlikleri ileri düzeydedir. Elektrikli ve elektronik gereçler, plastik, makine, ayakkabı, deri eşya, giyim, dokuma, kâğıt, kağıt ürünleri, basım-yayın, gemi bakım onarım ve yapımı, önde gelen endüstri etkinlikleridir. Tarım (tütün, kızılcık, patates, elma, sebze, sera ve fidanlık ürünü, çeşitli sebze, meyve) ve hayvancılık (çiftçilik ve kümes hayvanları) gelişmiştir.

Harward, Massachusett, Boston, Clark, Lowell üniversiteleriyle Massachusetts Teknoloji Enstitüsü dünyaca ünlü eğitim kurumlarıdır.

Tarih

1620’de misyonerlerce ilk yerleşim alanları kuruldu. 1630’da, İngiltere’den 900 göçmen geldi, Salem başkent seçildi. Koloniyi ilk kuranlar, İngiliz kökenli Puriten Mezhebi’nin 1774’te, çeşitli koloniler, Philadelphia’da birleşme için toplandı. 1775’te Bunker Hill Savaşı’ndan sonra George Washington İngilizlere karşı olan Birleşik Birlikler’in komutasını üstlendi. 1788’de Massachusetts Anayasası onaylandı. 1820’de, Maine ayrı bir eyalet olarak ayrıldı. 1830 ve 1840 lı yıllarda eyalet, dinsel ve sosyal alanlardaki reformların odak noktası oldu. 1830’da kölelik karşıtı eylemler başlatıldı. İç Savaş’ta Güney’in yanında yer aldı.

Günümüzde yürürlükte olan 1780 Anayasası’na göre eyalet parlamentosu, iki yıl için genel oyla seçilen 40 üyeli Senato ile 160 üyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Eyalet, Federal Kongre’de, Temsilciler Meclisi’nde 11, Senato’da 2 üyeyle temsil edilir.

Advertisement

Leave A Reply