Tadeusz Kościuszko Kimdir?

0
Advertisement

Polonya’lı bir asker olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri tarihine geçmiş bir kişi olan Tadeusz Kościuszko hakkında bilgi. Tadeusz Kościuszko kimdir?

Tadeusz KościuszkoTadeusz Kościuszko (4 Şubat 1746, Merechevschina – 15 Ekim 1817, Solothurn, İsviçre)

Polonyalı bir askerdir. Amerika iç savaşında gösterdiği yararlıklardan dolayı adı Amerika Birleşik Devletlerinin tarihine geçmiştir. Tadeusz Kościuszko 1746’da Litvanya’da doğdu. Fakir düşmüş asil bir aileye mensuptu. Öğrenimini bir asker olarak Varşova ve Fransa’da yaptı. Askeri okuldan mezun olduktan sonra Polonya ordusuna girdi. Koyu bir Amerikan taraftarı olduğu için 1776’da Amerika’ya giderek, Amerika iç savaşına katıldı. General Washington’un emrinde çalıştı. 1784’te tekrar yurduna döndü.

Tadeusz Kościuszko 1794’te, Polonya’nın ihtilal kuvvetlerinin başına geçti ve Krakow’da Ruslar’la yapılan çarpışmayı kazandı. Fakat aynı yıl yapılan Maciejowice Savaşı’nda yaralanarak esir düştü.

1797’da Amerika Birleşik Devletleri’ni yeniden ziyaret etti. Bu sırada, Kongre, iç savaş sırasında göstermiş olduğu yararlıklardan ötürü kendisine geniş bir arazi hediye etti.

Tadeusz Kościuszko 1817’de İsviçre’nin Solothurn şehrinde öldü.

Advertisement

Leave A Reply