Tartarik Asit Nedir? Tartarik Asit Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

1
Advertisement

Tartarik Asit nedir? ne işe yarar? Neden kullanılır? Tartarik asitin gıdalarda ve ticari olarak kullanım alanları ve yerleri nereleridir?

Tartarik Asit

Kaynak : pixabay.com

Tartarik asit, çeşitli bitkilerde, meyvelerde ve şarapta doğal olarak bulunan organik bir maddedir. İnsanlar bunu uzun yıllar farklı şekillerde kullandılar. Ticari olarak gıda endüstrisinde katkı ve aroma maddesi olarak kullanılır ve ayrıca seramik, tekstil baskı, tabaklama, fotoğrafçılık ve ilaç gibi endüstrilerde kullanılır.

Tarih

Bitki krallığında yaygın olarak bulunan tartarik asidin kimyasal adı dihidroksibütandioik asittir. Encyclopaedia Britannica’ya göre ilk olarak 1769’da Carl Wilhelm Scheele adlı İsveçli bir kimyager tarafından izole edildi. Eski Yunanlılar ve Romalılar, kısmen saflaştırılmış bir asit formu olan tartarı zaten gözlemlemişlerdi. Şarap üretimi, asitle ilgili renksiz, suda çözünür tuzların yanı sıra tartarik asit üretir.

Gıda katkı maddesi

Bir asit düzenleyici olarak tartarik asit, doğal olarak asidik olan ve gıdalara keskin, keskin bir tat veren bir tada sahiptir. Tartarik asit ayrıca jellerin oluşmasına ve gıdaların korunmasına yardımcı olabilir. Genellikle gazlı içecekler, meyve jöleleri, jelatin ve efervesan tabletler gibi ürünlere eklenir. Aynı zamanda, sert şekerde bulunan tartar kremasında ve unlu mamulleri yükseltmek için farklı kabartma tozu markalarında bulunan bir bileşendir.

Diğer kullanımlar

Tartarik asidin endüstriyel kullanımları arasında altın ve gümüş işleme, metal temizleme ve cilalama, deri tabaklama ve mavi baskı mürekkebi üretimi yer alır. Tartarik asit, aynalarda gümüş oluşturmak için gümüş nitrat ile reaksiyona giren Rochelle tuzundaki bir bileşendir. The Chemical Company’ye göre Rochelle Tuzu da bir müshildir. Tartarik asidin ester türevleri kumaşları boyayabilir.

Ticari Kullanım Alanları

Ticari tartarik asit üretimi için şarap üreticilerinden elde edilen yan ürünler. Şarap fermantasyonundan kaynaklanan tortular ve diğer atık ürünler, bir baz olan kalsiyum hidroksit ile ısıtılır. Bu, kalsiyum tartaratın bir çökelti oluşturmasına neden olur, bu daha sonra bir kalsiyum sülfat ve tartarik asit kombinasyonu üretmek için sülfürik asit ile işlenir. Ayrıldıktan sonra tartarik asit, ticari kullanım için saflaştırılır.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply