Tasavvufi Sözler

0
Advertisement

Tasavvufi sözler. Tasavvuf İslam dünyasının en ruhani bölgelerinden birisidir. Aşağıda tasavvufi sözlerden yapmış olduğumuz seçki yer almaktadır.

tasavvufEger Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hicbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldigi zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne gecebilirler.

Siz sükredip iman ettikten sonra Allah ne diye sizi cezalandırsın ki? Gercekten Allah sükredenlerin mükâfatlarını bol bol verir ve her seyi hakkıyla bilir.

Oruc günahlara karsı bir kalkandır. Sizden biriniz oruc tuttugu zaman kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. sayet biri kendisine söver ya da satasırsa: ‘Ben orucluyum’ desin.

Dünyaya gönül kaptıran onun su üc zararına ugrar; Tükenmeyen gam, gerceklesmeyecek arzu, ulasılmayacak ümit.

Advertisement

Üzülme! cünkü Yaradan umudu en caresiz anlarda yollar. Unutma; Yagmurun en siddetlisi, en kara bulutlardan cıkar.

su muhakkak ki, zulüm edenler kurtulusa eremeyeceklerdir.

Allah kullarının her seyini duyuyor, her seyini görüyor. Bundan hic süpheniz olmasın!

Kendinizi (övüp övüp) temize cıkarmayın… Allah, kimin takva sahibi oldugunu cok iyi bilir.

Advertisement

Kendisinden yüz cevirenin bile rızkını kesmeyen Allah, Kendisine yönelenlere neler yapmaz ki.

Ey Muhammed! De ki: “süphesiz benim namazım da, diger ibadetlerim de, yasamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah icindir.”

Hak yolunda ilerlemek yürek isidir, akıl isi degil.. Kılavuzun daima yüregin olsun, omzun üstündeki kafan degil.. Nefsini bilenlerden ol, silenlerden degil.

Ey dost! Derdin ne olursa olsun, umudun her zaman Allah olsun.

Advertisement

Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulasacaktır: Allah’a ulasacak olan ancak, sizin O’nun icin yaptıgınız gösteristen uzak amel ve ibadettir.

Derdi veren derdin cözümünü unutur mu hic?

Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar icin birdir, inanmazlar. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemistir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar icin büyük bir azap vardır.

Namazın güzelligini, Kuran-ı kerim okumanın verdigi huzuru ve duânın ferâhlıgını ömrümüzden eksik etme Allah’ım.

Advertisement

Bir seyi diledigi zaman, O’nun emri yalnızca: “Ol” demesidir; o da hemen oluverir.

Ne kadar tenha bir yerde olursa olsun bir fenalık yaparken, seni hic kimsenin görmedigine hükmetme… Seni mutlaka bir gören vardır, O da Allah’tır.

İnsan dünyada iken gurbettedir. Ölüm, onu asıl vatanına ve sevgilisine kavusturur.

Ey iman edenler! Siz kendinizi düzeltin. Siz dogru yolda olursanız, yoldan sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüsü Allah’adır. O zaman Allah, size yaptıklarınızı haber verecektir.

Advertisement

Esas kirlilik, dısta degil icte, kılık kıyafette degil, kalpte olur… Onun dısındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır..
Yıkanmakla cıkmayan tek pislik, kalplerde yag baglamıs haset ve art niyettir.

Bu dünya hayatı, bir oyundan, eglenceden ve gecici bir zevkten baska bir sey degildir. Ama ahiret hayatı, Allah’a karsı sorumluluk bilinciyle yasayanlar icin cok daha güzeldir. Öyleyse hala akıllanmayacak mısınız?

Kötülük yaptın mı kork, cünkü o bir tohumdur, Allah yesertir karsına cıkartır.

Ey iman edenler! Cuma günü namaza cagrıldıgı (ezan okundugu) zaman, hemen Allah’ı anmaya kosun ve alısverisi bırakın. Eger bilmis olsanız, elbette bu, sizin icin daha hayırlıdır.

Advertisement

Maksada sabırla erisilir, aceleyle degil! Sabret, dogrusunu Allah daha iyi bilir.

İnsanlar senin kalbini kırmıssa üzülme… Allah, “Ben kırık kalplerdeyim.” buyurmadı mı?

O Ramazan ayı ki insanlıga bir rehber olan, onları dogru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en acık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi.

Bu mübarek geceler günahlarımızın bagıslanmasına vesile, dualarımızın kabulüne, Rab yolundan ayrılmayan, cenneti dünyada koklayan insanlardan olmayı bizlere nasip eyle RABBİM.

Advertisement

Derdin ne olursa olsun , bir abdest al nefes gibi. Seccadeni ser, otur ve agla. Dilersen hic konusma. ”O”, seni ve dertlerini senden daha biliyor unutma.

Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm’dan, cevresini mübarek kıldıgımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gercekten isitendir, görendir.

Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da. Ve elbette âhiret, önceki dünyâdan da hayırlıdır sana.

Asra yemin olsun ki, hic süphesiz insan hüsran icerisindedir. Ancak iman edip salih amel isleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler bunun dısındadır.

Advertisement

İnsana nimet verdigimizde yüz cevirip yan cizer. Kendisine ser dokununca da umutsuzluga düser.

Olur ki hosunuza gitmeyen bir sey, sizin icin hayırlıdır ve olur ki, sevdiginiz sey de sizin icin bir serdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.

Rabbin seni terk etmedi ve darılmadı. Muhakkak ki O sana istedigini verecek ve sen de hosnut olacaksın.

Kim namaz kılar da o namaz kendisini hayasızlıktan ve kötülükten alıkoymazsa, o namaz olsa olsa onun Allah’tan daha fazla uzaklasmasını saglar.

Advertisement

Onlara karsı Allah sana yeter. O isitendir, bilendir.

Ey bos yere kendini gamlara kaptıran, elde edemedigi dünya malı icin üzülüp duran gafil.. Kuran’ı acta; “Sizden önce gelen insanlar nice akarsular nice bahceler terk edip gittiler.” Ayetini oku.

seytanla her savasa korkusuzca varım. İnsan seytanlasırsa, iste ondan korkarım.

Güldüren de aglatan da O’dur. Öldüren de dirilten de O’dur.

Advertisement

Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. cünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.

İnsan söyle der: ‘Ben öldügüm zaman, ileride gercekten diri olarak (mezardan) cıkarılacak mıyım?’ O insan, daha önce hicbir sey degilken kendisini yoktan var ettigimizi hatırlamaz mı?”

Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir.

Ve hoslanmayacagınız bir sey olur ki, o sizin icin bir hayırdır. Ve seveceginiz bir sey olur ki, o sizin icin bir serdir. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Advertisement

Leave A Reply