Tazmanya Şeytanı (Canavarı) Nasıl Bir Hayvandır? Genel Karakteristik Özellikleri

0
Advertisement

Tazmanya Şeytanı (Canavarı) nasıl bir hayvandır? Saldırganlıkları ile ünlü Tazmanya Adasına özgü Tazmanya Canavarının genel karakteristik özellikleri nelerdir?

Tazmanya şeytanları, sıçan benzeri özelliklere, keskin dişlere ve kalın siyah veya kahverengi kürklü küçük keseli hayvanlardır. Ne kadar küçük olursa olsun, aldanmayın: Bu yaratığın oldukça ürkütücü bir dövüş stili var.

Boyut

Gerçek Tazmanya canavarı, ünlü çizgi film karakterine hiç benzemiyor. Örneğin, insanlarla aynı boyutta değildir. Dönen bir kasırga gibi çevresine de patlamaz. Tazmanya canavarı yalnızca 51 ila 79 santimetre boyunda ve sadece 9 ila 26 libre ağırlığındadır. (4 ila 12 kilogram).

tazmanya canavari

Kaynak: pixabay.com

Doğal ortam

Tazmanya canavarı, yaklaşık 35.042 mil kare (90.758 kilometre kare) bir alan olan Avustralya’nın Tazmanya adasında bulunur. Tazmanya canavarları adanın herhangi bir yerinde yaşayabilseler de National Geographic’e göre kıyı çalılıklarını ve ormanlık alanları tercih ediyorlar. Ancak adanın hangi bölgesinde yaşarlarsa yaşasınlar, bu hayvanlar kayaların altında veya mağaralarda, kütüklerde veya oyuklarda uyurlar.

Alışkanlıklar

Tazmanya canavarı karikatürünün gerçek yaratıkla ortak bir yanı var: zayıf mizaç. Şeytan kendini tehdit altında hissettiğinde öfkelenir, hırlar, hamle yapar ve dişlerini gösterir. Ayrıca çok şeytani görünebilecek uhrevi çığlıklar da atıyor. Tazmanya şeytanının yalnız bir yaratık olması bu mizacından kaynaklanıyor olabilir.

Tazmanya şeytanı da gecedir; gündüz uyur, gece uyanıktır. San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre geceleri bazen avlanmak için 16 km’ye kadar seyahat ederler.

Advertisement

Diyet

National Geographic’e göre Tazmanya canavarı dünyanın en büyük etçil keseli hayvanıdır. Çoğu zaman kuşları, yılanları, balıkları ve böcekleri yerler. Çoğu zaman, leş adı verilen ölü karkaslarla beslenirler. Bazen birçok iblis bir ceset üzerinde birleşir ve savaş başlar.

Tazmanya canavarları yedikleri zaman hayvanın hiçbir parçasını israf etmezler; Avlarının kemiklerini, saçlarını, organlarını ve kaslarını yerler.

Üremeleri

Tazmanya canavarları genellikle yılda bir kez Mart ayında çiftleşir. Bebeklerin Nisan ayında doğmasıyla birlikte, şeytanların yaklaşık üç haftalık bir gebelik süresi vardır. Bir seferde 50’ye kadar genç olacak. San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre, imps adı verilen genç, pembe ve tüysüz ve sadece bir pirinç tanesi büyüklüğünde.

Doğumda, impler, dört memesinden biri için rekabet ettikleri annenin kesesine koşmalıdır. Sadece bu dördü hayatta kalma şansına sahip olacak; diğerleri yetersiz beslenmeden ölecek.

Bebekler dört ay boyunca keselerinde kalırlar. Dışarı çıktıklarında sütten kesilirler ve anne iblisleri sırtında taşır. Sekiz ila dokuz ayda, imp’ler tamamen büyür. Tazmanya şeytanları beş ila sekiz yıl yaşar.

Koruma durumu

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’ne göre, Tazmanya canavarları tehlikede ve nüfusları azalıyor. 2007’de IUCN, nüfusun yaklaşık 25.000 yetişkin olabileceğini tahmin etti.

Advertisement

Tazmanya canavarı nüfusu, şeytan yüz tümörü hastalığı (DFTD) adı verilen bir kanser nedeniyle 2001’den bu yana en az yüzde 60 azaldı. DFTD, şeytanın yüz bölgesinde tümörlerin oluşmasına neden olarak beslenmelerini zorlaştırır. Sonunda hayvan açlıktan ölür. Tasmanian Devil’i Kurtarın programı, Avustralya ve Tazmanya hükümetleri tarafından hayvanları DFTD’den kurtarmak için oluşturulmuş bir girişimdir.

Diğer gerçekler

Tazmanya canavarının ön ayakları arka ayaklarından daha uzundur. National Geographic’e göre, küçük olmasına rağmen, kaslı çenesi nedeniyle hayvanlar dünyasının en güçlü sokmalarından birini barındırıyor. Tazmanya canavarları kuyruklarında fazladan yağ depolarlar. Yerde rahatsız olmalarına rağmen, Tazmanya canavarları iyi ağaç tırmanıcılarıdır.


Leave A Reply