Teknoloji İnsanı Yalnızlığa İter mi İtmez mi? Etkisi Var mıdır?

0
Advertisement

Teknoloji İnsanı Yalnızlığa İter mi İtmez mi? konusu ile ilgili olarak örnekler ile süslendirilmiş bir yazı / kompozisyon

Günümüzde teknoloji son gaz ilerlerken kendini her geçen gün katlarcasına geliştirirken insanoğlunun hayatına ne gibi yararlar soktuğu ortada. Teknoloji öncelikli olarak insanın daha uzun yaşamasına daha sağlıklı olmasına sebebiyet vermiştir.

Ancak bu durum her zaman öyle mi? Teknoloji insanoğluna hep fayda mı sağlamıştır? Bu sorunun cevabı kesinlikle HAYIR’dır. Teknolojinin belirsiz bazı uzantılarının insana yararından çok zararı mevcuttur. Buna en güzel örnek akıllı telefonlardır.

Teknoloji İnsanı Yanlızlığa İter mi İtmez mi?

Kaynak : pixabay.com

2000’li yılların başında en büyük keyiflerimden birisi cep telefonu ile radyo dinlemekti.

Çünkü cep telefonu aynen bildiğiniz bir radyo gibi kullanır ve iş yerimde müzik ve haber dinlerdim. Ancak zaman geçtikçe akıllı cep telefonları çıktı. Akıllı telefonlar eski teknoloji denilen cep telefonlarında ki bu radyo özelliğini çöpe attı. Bunun yerine ne getirdi. Data hattı üzerinden internete bağlan ve o şekilde radyo dinlemek geldi. Yani radyo dinlemek için hem bir yerlere bağlanacağım bir de üstüne üstlük data kullanım parası ödeyeceğim. Gerçekten yeni çıkan telefonlar bu konuda GSM operatörleri için pek akıllı kabul edilseler bile benim nazarımda hiç de akıllı değil hatta hain gibi geliyor.

Ayrıca teknoloji bariz bir şekilde insanı yalnızlığa mahkum ediyor. Şimdi yine akıllı telefon örneğinden yola çıkalım.

Sizin telefondan beklentiniz nedir. tabii ki konuşmak. 10 yıl önceki telefonlar bu işi yapmıyorlar mıydı? Yapıyorlardı. Peki sürekli olarak yanımızda taşıdığımız akıllı telefonların ne gibi farklı özellikleri var. Ya oyun oynatırlar ya da sosyal medya da kuru kalabalık yapmamız için bizim zamanımızı yer dururlar. Bir defa insan açık havaya çıktı mı etrafı ile ilgilenmeli. Derin bir nefes alıp şöyle gökyüzüne bakmalı ve yanındaki sevdikleri ile sohbet etmeli değil mi? Ama akıllı telefonlar ne yapıyor. Herkesi o minicik ekranlara hapsediyorlar. Neden? Bu sorunun cevabını kimse bilmiyor. Her yerden sosyal medya hesabına bağlanmanın ya da online çevrim içi oyunlar oynamanın ya da kırda piknikte cafe de online film izlemenin insana ne gibi bir faydası var? Yok. Aksine insanı asosyal bir yapıya sokmaktan başka bir işe yaramıyor. Yani akıllı telefonlar ile sosyal medyaya girip asosyal olmak gibi garip bir alışkanlık edinin yaratıklar olarak sanırız ki evrenin en akıllı olmayan yaratıkları olduk.

Siber Saldırı ve Siber Savaş Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Amacı Nedir?

Kaynak : pixabay.com

Sonuç olarak bu örnekleri çoğaltabiliriz. Teknoloji gerçekten insan yararı için kullanılıyorsa sorun yok. Ama insanı yalnızlığa itecek ve asosyal hale getirecekse o teknolojinin GSM operatörleri ve telefon üreticilerinin cebini doldurmaktan başka hiç bir faydası yok demektir. Bazı teknolojik gelişmeleri lütfen bu yönden inceleyin. İnsanlığa hiç bir faydası olmayan ama zamanımızı yiyen o kadar çok teknolojik gelişme bulacaksınız ki inanamayacaksınız.

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply