Teknolojinin Yararları ve Zararları Hakkında Kompozisyon, Yazı Örneği

0
Advertisement

Teknolojinin hayatımız için yararları ve zararları ile ilgili yazı/ kompozisyon. Teknolojinin yararları nelerdir teknolojinin zararları nelerdir?

Teknolojinin Yararları ve Zararları

Arka plan kaynak : Pixabay.com

Teknolojinin Yararları ve Zararları Hakkında Kompozisyon

Teknolojinin gelişimi insanlığın aslında sonunu mu hazırlıyor? Bu uzun zamandır hem uzmanlar hem de teknolojinin gelişimi sebebi ile tedirgin olan kişiler tarafından son zamanlarda yüksek sele sorulan bir soru oldu. Teknolojik gelişimler özellikle insan sağlığı üzerinde muazzam etkileri olan bir sebep olmaya devam etmektedir.

Teknolojik gelişmelerin ışığında öncelikle insani ilişkilerimizde bir kayıp yaşanmaya başladı. Sosyal medyanın ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile insanlar arası ilişkilerde inanılmaz değişimler olmaya başladı. Aynı masada oturan dört kişiye bir bakıyorsunuz ki hepsi ellerindeki o küçük cihazlar ile birşeyler yapıp duruyor. karşısında kanlı canlı duran arkadaşı dostu ailesi ile ilgilenmek yerine sosyal medyada ya da bir oyun üzerinde zamanını harcamaya başlamış. Ayrıca teknolojik gelişimlerin ışığında insanlar cihazların başında o kadar çok zaman geçirmeye başladı ki bu defada hareketsizlik sebebi ile sağlık sorunları yaşamaya başladık.

Bazı uluslararası STK’larında belirttiği gibi nükleer enerji, petrol aramaları ya da hidroelektrik santral kurulumları sebebi ile de doğaya inanılmaz zararlar vermeye başladık. İnsanoğlunun enerji ihtiyacı artık açlık boyutunu geçti ve artık oburluk olarak adlandırılan noktaya geldi. Dünya üzerindeki bazı şehirlerde artık gece gündüz nefes alınamayacak hale geldik. Üretim ve ardından gelen tüketim çılgınlığı yüzünden artık her yerde çevre kirliliği yaşanmaya başladı.

Birde insan kaynakları denen insanları performans konusunda sıkıştıran ve sürekli olarak bizlerden sağlıksız ve insani dışı üretim ya da satış hedefleri sebebi ile insanların hem vücuden hem de ruhen sağlıkları bozulmakta ve mutsuz insanlar silsilesi yaratmaktadır.

Hubble Uzay Teleskopu

Hubble Uzay Teleskopu (Kaynak : pickupimage.com)

Teknolojinin Faydası Yok mu?

Ancak teknolojinin hiç mi faydaları yok. Elbette ki var. Özellikle tıp alanında yapılan gelişmeler birçok çözülemeyen hastalığın artık tedavisinin bulunmasında ve teknolojik gelişmeler ışığında üretilen tıbbi cihazlar ile hem daha iyi tanı hem de daha iyi tedavi imkanına kavuşmuş bulunmaktayız. Teknolojik gelişmeler birçok yeni iş sahasının açılmasına ve abartılı bir şekilde sayısı çoğalan insanoğluna daha fazla iş imkanı da sağlamaktadır. Özellikle gen teknolojisinin gelişimi ile bugüne kadar bilinmeyen ve yanıtı bulunamayan bir çok soruya cevap vererek daha uzun bir ömür için atılan adımları görüyoruz.

Advertisement

Teknolojinin özellikle trafik kazalarındaki etkisi de yadsınamaz. Çoğu kişinin ne olduğunu dahi bilmediği ABS, EBS, EDS v.s tarzındaki teknolojik gelişmeler hem trafik kazalarının azalmasına hem de önlenemeyen kazalardaki ölüm ve yaralanmaların önüne geçmektedir.

Yukarıdaki paragraflarda teknolojinin hem yararları hem de zararlarına örnekler verildi. Teknoloji eğer doğa ile uyumlu bir biçimde ve insan ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde ilerleyebiliyorsa ne ala. Ancak doğaya ve insana zarar verecek şekilde gelişmeye devam ederse ki maalesef bu şekilde ilerliyor o zaman işte bu teknoloji insana zararlı bir hale gelmiş demektir.

Geleceğin bilim insanlarının mutlaka yapacakları çalışmada yarar zarar tablosuna iyicene bakıp düşünmeleri gerekir. Bu şekilde çalışmalarını yönlendirmeleri ve maddi çıkarları doğrultusunda değil insanlık çıkarları doğrultusunda çalışmalarına devam etmeleri şarttır ve elzemdir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply