Teknolojiye Bilim Olarak Bakmanın Faydası Nedir? Bize Getirisi Nedir?

0
Advertisement

Teknolojiye bilim olarak bakmanın faydası bize getirisi nedir? Teknoloji ile bilim arasındaki ilişki nedir? Bilimin teknoloji ışığında bize getirdiği faydalar.

bilim teknoloji

Kaynak : pixabay.com

Bilim, doğal dünyanın bilimsel yöntemle, yani sistematik bir süreçle veri toplanmasıyla incelenmesidir. Teknoloji, sorunları çözebilecek ve farklı görevleri yerine getirebilecek cihazlar yaratmak için bilimi uyguladığımız yerdir. Teknoloji, kelimenin tam anlamıyla bilimin uygulamasıdır. Yani ikisini birbirinden ayırmak gerçekten imkansız.

Bilim, yenilik ve teknolojinin her biri, birbirinden oldukça bağımlı ancak farklı olan, birbirini izleyen daha geniş bir faaliyet kategorisini temsil eder. Bilim, teknolojiye genel olarak altı yolla katkıda bulunur:

  • Yeni teknolojik yenilikler için doğrudan bir fikir kaynağı olarak hizmet eden yeni bilgi.
  • Daha verimli mühendislik tasarımları için araç ve tekniklerin kaynağı ve farklı yeni tasarımların fizibilitesinin değerlendirilmesi için bir bilgi tabanı.
  • Araştırmada kullanılan araştırma araçları ve laboratuvar teknikleri, sonunda farklı alanlarda farklı yöntemlerle tasarım veya endüstriyel uygulamalara girer.
  • Farklı yenilikçi teknolojiler için faydalı olan yeni insan becerilerinin ve yeteneklerinin geliştirilmesi ve özümsenmesi için bir kaynak olarak araştırma uygulaması.
  • Teknolojinin daha geniş sosyal ve çevresel etkileri açısından değerlendirilmesinde giderek daha önemli hale gelen bir bilgi yaratmak.
  • Uygulamalı araştırma, geliştirme ve yeni teknolojilerin iyileştirilmesi için daha verimli stratejiler sağlayan bilgi geliştirir.

Teknolojinin bilim üzerindeki etkisi, zor bilimsel soruları daha verimli bir şekilde ele almak için ihtiyaç duyulan mevcut olmayan enstrümantasyon ve tekniklerin kaynağı olarak eşit derecede önemlidir.

Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Günümüz Hayatında Neden Bu Kadar Önemli?

Bilim ve teknoloji şüphesiz hayatımızı kolaylaştırdı ve hızlandırdı. Akıllı telefonlar, fanlar, elektrik, mikrodalga fırın, radyo, televizyon, dizüstü bilgisayarlar, tekerlekler, araçlar, kumaşlar, kağıtlar, diş fırçaları vb. gibi çevremizde gördüğümüz hemen hemen her şey bilim ve teknolojinin armağanıdır. Bilim ve teknolojiye her alanda ihtiyacımız var.

Advertisement

Her zaman çaba göstermeyi ve bu alanlardaki icatların ve keşiflerin her zaman tüm insan ırkının çıkarına kullanılmasını ve dünyayı sizin için daha iyi bir yer haline getirmeyi ummalıyız. Bilimsel bilgi bize sivil özlemlerimizi, başkalarıyla bağlantı kurma ve çevremizdeki dünyaya katkıda bulunma arzumuzu ifade etmeyi öğretir. Bilim ve teknoloji hayatımızın her alanına girmiş, çalışma şeklimizi, öğrenme ve alışveriş yapma şeklimizi değiştirmiştir.

Bilim ve teknoloji insan hayatını kolay ve rahat hale getirir

Bilim ve teknoloji insan yaşamını kolaylaştırmış, kendimizi rahat hissetmemizi sağlayıp modern bir yaşam sürmemizi sağlamıştır. Mikrodalgalar, fanlar, akıllı telefonlar ve arabalar gibi şeylerin yardımıyla bilim ve teknoloji yemek yapmayı, uyumayı, iletişim kurmayı ve ulaşımı daha kolay ve hızlı hale getirdi.

Ayrıca dünya çapındaki diğer insanlarla iletişim kurmak ve bilgi paylaşmak, kıyafetlerimizi temizlemek, yemeklerimizi hazırlamak, bir yerden başka bir yere taşınmak için teknolojiyi kullanıyoruz ve döşeme tahtaları, kapı kilitleri ve mobilya gibi tüm günlük eşyalarda artık kullandığımız teknolojiler. Bu bize sürücüsüz arabalardan veya 3D baskıdan daha az etkileyici geliyor.

İnternet de dahil olmak üzere bilgi teknolojisi, teknolojinin mükemmel bir armağanıdır. İnternetin yardımıyla sadece bilim ve diğer materyaller hakkında muazzam bilgiler elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda arkadaşlarımız ve ailelerimizle sürekli iletişim halindeyiz.

Bilim ve Teknoloji

Bilim ve teknoloji zamandan ve paradan tasarruf etmemize yardımcı olur

Bilim ve teknoloji yeni bilgiler üretti, insanların yaşamlarının gelişmesine ve ilerlemesine büyük katkı sağladı ve zamandan ve paradan tasarruf etmemize yardımcı oldu. Teknolojiyi işiniz için kullandığınızda zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Bilim bize pişmiş veya buharda pişirilmiş yiyeceklerin neden kızarmış veya yağlanmış yiyeceklerden daha iyi olduğu bilgisini verdi ve teknoloji bize yiyecekleri kolayca pişirmemize yardımcı olan buharlı pişiriciler, mikrodalgalar ve diğer ticari mutfak buharlı pişiricileri verdi.

Advertisement

Bilgisayarlar, iletim ortamı, çamaşır makineleri veya başka herhangi bir araç gibi çeşitli araçlar, zamandan ve paradan tasarruf etmemize yardımcı olur.

Bilim ve teknoloji yeni anlayış yolları yaratır

Bilim ve teknoloji bilgisi, insan psikolojisini ve fizyolojisini dönüştürdü. Bilim insana kültürler yaratma, etik, estetik ve adalet gibi toplumsal kaygıları takip etme ve insan koşullarını iyileştirme fırsatı verdi.

Bilim ve teknoloji birbirini besler, her ikisini de ileriye taşır. Bilimsel bilgi, dünya hakkında yeni gözlemler yapmamıza, daha fazla bilimsel ve teknik bilgi inşa etmemize ve yeni teknolojiler inşa etmemize olanak tanır. Bilim ve teknoloji farklı düşünmemizi, farklı hissetmemizi ve hatta farklı hayal kurmamızı sağlar. Bazı teknolojik cihazlar ve uygulamalar, çalışma belleğinizi, akıcı zekanızı ve çoklu görev becerilerinizi geliştirebilir.

Bilim ve Teknoloji

Bilim ve teknoloji, eğitim alanını geliştirmeye yardımcı olur

Bilim ve teknolojinin eğitim alanına büyük katkıları olmuştur. Bilim süreci, teknoloji uygulamaları ile iç içedir. Bilimsel bilgi, pratik sorunları çözmemize, bilinçli kararlar vermemize ve yeni teknolojiler geliştirmemize olanak tanır. Bilim bize muazzam bir bilgi verdi ve bu nedenle teknoloji eğitimi daha kolay hale getirirken ve bize akıllı sınıflar, elektronik kütüphaneler, e-kitaplar, multimedya cihazları vb.

Teknolojik okuryazarlık, eleştirel düşünme ve problem çözmeyi öğretmek, çocukların kendi öğrenme hızlarına uyum sağlamalarına olanak tanır ve onlara okulda ve ötesinde başarılı olmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazandırır.

Bilim ve teknoloji, tedavi ve tedavi ekipmanı geliştirmeye yardımcı olur

Bilim, çeşitli kronik hastalıkların tedavisini sağlayarak sağlığa büyük katkılar sağlamıştır. Teknolojik cihazlar birçok hastanın bakımını iyileştirdi ve hastaların gerçek zamanlı verilerini kaydetmeye ve tıbbi geçmişlerini anında güncellemeye ve iyileşmelerini daha az sıkıntılı ve acılı hale getirmeye yardımcı oldu.

Bu tedavileri röntgen, SC taramaları, MRI’lar, cerrahi aletler, kalp pilleri ve çok daha fazlası gibi çeşitli yöntem ve araçlarla almada teknolojiden yararlanıyoruz. Ayrıca birçok farklı egzersiz ekipmanı ve sağlık uygulamasından ve sağlıklı ve iyi bir yaşam sürdürmemize yardımcı olan diğer şeylerden zevk alıyoruz.


Leave A Reply