Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş Ne Demektir? Anlamı ve Hikayesi

0

Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş ne demektir? Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş atasözünün anlamı ve hikayesi nasıldır, açıklaması.

Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş

Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş Anlamı

Hoşa gitmeyen herhangi bir nitelik yönünden birbiriyle benzeşen iki kişi bir araya gelmiş anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Atasözünün Hikayesi;

Bir zamanlar Bağdat’ta çok zeki ve bilgili, Şenn adında bir adam yaşamaktaymış. Bu adam bir gün kendisi gibi bilgin ve akıllı bir kız bulup evlenmek için atına atlayıp yola çıkmış. Yolda bir adama rastlamış. Adam köyüne doğru gidiyormuş. Şenn de adama katılıp birlikte yolculuk etmeye başlamışlar. Şenn adama sormuş:

– Ben mi seni yükleneyim, yoksa sen mi beni yüklenirsin?
– Bu nasıl söz? İkimiz de atlıyken birbirimizi nasıl yükleniriz, diye cevap vermiş. Biraz ilerleyip köye yaklaştıklarında, Şenn biçilmiş ekinleri görünce tekrar sormuş:

Bu ekinler yenmiş mi yenmemiş mi?
Be cahil adam! Ekini saplarıyla görüyorsun da, yenip yenmediğini mi soruyorsun?
Köye varınca bir cenazeye rastlamışlar. Şenn yine sorar:

– Bu tabutun içindeki ölü mü, yoksa diri mi?
– Yahu, senin gibi ahmak ve cahil bir adam görmedim diye çıkışmış. Adamcağız, bu sorularına bir anlam veremediği yol arkadaşını o gün evinde misafir etmiş. Evde Tabaka isminde bir kızı varmış. Kız babasına misafirin kim olduğunu sormuş. Adam da onun kendisine sorduğu aptalca soruları sıralayıp pek ahmak bir adam olduğunu söylemiş. Fakat kız demiş ki:

– Baba, o adam ahmak değil. Birinci sorusu, ‘ben mi söze başlayayım sen mi?’ demektir. İkincisi, “ekin sahipleri onun parasını yemişler mi acaba?”, üçüncüsü de, “acaba bu ölü kendi adını yaşatacak evlat bırakmış mıdır?” demektir. Bunun üzerine adam, Şenn’in yanına dönüp soruların cevabını aktarmış. Şenn ise:

– Bu sözler senin değil. Sahibini açıklar mısın deyince, adam kızı olduğunu söylemiş. Şenn:
– Ben işte böyle bir kız arıyordum, diyerek onunla evlenmeye talip olmuş. Anne ve babasının da rızasıyla Tabaka ile evlenen Şenn, kızı alıp ailesine götürür. Çevre halkı da bu evlilik karşısında, “vâfekaşenn tabaka, yani kap kapağına uygun düştü” derler. Çünkü şenn su kabı, tabaka ise kapak anlamındadır. Türkçemizde ise bu söz, tencere yuvarlandı, kapağını buldu şeklindedir.


Leave A Reply