Ters Denizanası (Cassiopea) Bu Denizanası Bildiklerimizden Farklı Tam Tersi

0

Ters Denizanası (Cassiopea) nasıl bir canlıdır? Ters Denizanası (Cassiopea)nın özellikleri, yaşam ortamı ve farkı hakkında bilgi.

Ters Denizanası

Ters Denizanası (Cassiopea)

Cassiopea (baş aşağı denizanası), gerçek bir denizanası cinsidir ve Cassiopeidae ailesinin tek üyesidir. Florida ve Karayipler ve Mikronezya’daki sığ mangrov bataklıkları, çamurluklar, kanallar ve kaplumbağa otu düzlükleri dahil olmak üzere dünyanın daha sıcak kıyı bölgelerinde bulunurlar. Denizanası genellikle baş aşağı, ters şekilde yaşar ve bu onlara ortak adı kazandırır. Bu denizanaları, fotosentetik dinoflagellatlarla simbiyotik bir ilişki içindedir ve bu nedenle, enerji kaynaklarını beslemek için yeterli ışık penetrasyonuna sahip alanlarda baş aşağı yatmaları gerekir. Bulunduğu yerde, beyaz, mavi, yeşil ve kahverenginin değişen tonlarına sahip çok sayıda birey olabilir.

Ters Denizanası

Fiziksel tanım

Ters denizanası, denizanasının tipik fiziksel özelliklerine sahip değildir. Genellikle biraz yeşil veya gri / mavi bir renge sahiptir. Bu görüntü, çok sayıda yoğun şekilde paketlenmiş simbiyotik zooxanthellae, Symbiodinium microadriaticum’un sonucudur. Yaşam döngüsünün baskın yetişkin aşaması olan denizanası, vücuttan su sütununa kadar uzanan dört dallanma dokunağına sahiptir. Bu yapılar beslemede kullanılır ve fotosentetik dinoflagellatların sağladığı ile birlikte besin sağlar. Denizanasının büyük, kubbe şeklindeki dış şemsiyesi, denizanası yaşam döngüsünün çoğu boyunca hareketsiz kaldığı için esas olarak bağlanma amacıyla kullanılan merkezi bir çöküntü içerir.

Davranış

Ters Denizanası

Cassiopea xamachana’nın sahip olduğu Symbiodinium microadriaticum ile simbiyotik ilişki, davranışının ve habitat seçiminin çoğunu tanımlar. Bu zooksanteller, yetişkin medusa çanının alt tarafında bulunur ve organizma için besinleri fotosentezlemek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu dinoflagellatların yeterli miktarda güneş alabilmesi için denizanasının sığ sularda baş aşağı durması gerekir. Bu simbiyotik ilişki, ters çevrilmiş denizanasının, diyetinin büyük bir bölümünü oluşturan organik besinlere kolayca erişmesine izin verir. Diyetinin geri kalanı, batma hücreleri veya nematokistler kullanılarak plankton ve zooplankton avlanmasından geçer.

Son Zamanlarda Artış Gösterdiler

Ters denizanaları son zamanlarda önemli biyo-işgalciler olarak gün yüzüne çıktı. İstilacı türler, biyoçeşitlilik için temel bir tehdittir ve küresel olarak muazzam ekonomik kayıplardan sorumludur. Yeni bir ortama yerleştikten sonra, istilacı türlerin kontrol edilmesi genellikle zordur ve yok etme çabaları genellikle etkisizdir. Scyphozoanlar, istilacı bir tür olarak kötü şöhret kazandılar. Büyük ekonomik kayıplara ve ekolojik zarara yol açabilecek olağanüstü nüfus çoğalmalarına neden olabilirler. Dünyanın bazı bölgelerinde, ağrılı veya yaşamı tehdit eden sokmalara neden olarak yüzücülerin ve turistlerin su rekreasyon alanlarına erişimini kısıtladılar ve turizm endüstrisine finansal varlıklar dayattılar.


Leave A Reply