Terzi Nedir? Ne İş Yapar? Terzilerin Çalışma Ortamı, Görev ve Sorumlulukları

0
Advertisement

Terzi nedir? Terziler ne iş yaparlar? Terzilerin çalışma ortamı, görev ve sorumlulukları nedir? Terzilik mesleği hakkında bilgi.

Terzi

Kaynak: pixabay.com

Terzi Nedir?

Terzi, kıyafetleri veya diğer eşyaları diken, birleştiren, takviye eden veya bitiren kişidir. Modellerden ve tasarımlardan yeni giysiler yaratabilir veya müşterilere daha iyi uyması için mevcut giysileri değiştirebilirler. Tekstil ve konfeksiyon üreticileri, büyük mağazalar ve kuru temizlemeciler için çalışırlar.

Terzi iş ne yapar?

Bir terzi müşterileri için kıyafetleri veya diğer eşyaları diker, birleştirir, takviye eder veya bitirir.

Terziler genellikle şunları yapar:

  • Giysilerin tam olarak oturduğundan emin olmak için müşterilerden ölçü alır
  • Bir desene veya tasarıma göre kumaşı kesin ve ölçer
  • Giysilerin nerede değişiklik yapılması gerektiğini not etmek için işaretler
  • Giysilerin kenarlarını bastırmak ve başka değişiklikler yapmak için dikişleri açar
  • Giysileri elle, iğne ve iplik kullanarak veya dikiş makineleri ile diker
  • Ek değişikliklerin gerekli olup olmadığını belirlemek için müşterilere kıyafeti prova eder

erkek terzi

Terziler, tadilat veya özel giysi dikme konusunda uzmanlaşabilir. Değişiklik yapanlar, kıyafetlerin müşterilere tam oturmasını sağlar. Kıyafetleri kısaltmak için pantolon kenarlarını bastırmak veya kıyafetleri küçültmek için dikiş almak gibi değişiklikler yaparlar.

Advertisement

Bazıları, özel yapım erkek takımları gibi belirli bir giysi türünde uzmanlaşmıştır. Diğerleri, kürk gibi belirli bir malzeme türünde uzmanlaşmıştır. Kürk terzileri eski giysileri yeniden biçimlendirebilir, bir palto veya elbiseye kürk yaka ekleyebilir veya bir giysinin iç astarını kürk derisinin içine elle dikebilir.

Bazı terziler, yeni giysiler yaratmak için tasarımcılarla veya müşterilerle birlikte çalışır. Müşterilerden sipariş alırlar, kumaş ve renk seçmelerine yardımcı olurlar. Bir tasarımcı ile çalışırken, terziler tasarımların bitmiş kıyafetlere dönüştürülmesine yardımcı olur. Örneğin, bir terzi, bir moda tasarımcısı ve el kanalizasyonuyla birlikte çalışarak özel olarak giydirilmiş özel giysiler yaratabilir.

terzi

Bazı terziler kendi işlerinin sahibidir. Bu durumlarda, işletmenin finansmanını yönetmek ve sipariş almak gibi yönetim ve idari görevleri yerine getirebilirler.

Bir Terzinin çalışma yeri nasıldır?

Terziler tekstil ve konfeksiyon üreticileri, büyük mağazalar ve kuru temizlemeciler için çalışır. Çoğu tam zamanlı çalışır ve müşterilerin programlarına uymak için gece ve hafta sonları çalışır. Yaklaşık % 44’ü serbest meslek sahibidir. Serbest çalışan işçilerin işlerini yürütmek ve müşteri siparişlerini tamamlamak için daha uzun saatler çalışması gerekebilir.

Advertisement


Leave A Reply