Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısında Ne Yapılmalı?

0
Advertisement

Diş ağrısı durumunda evde yapabileceğiniz küçük tedaviler nelerdir? Diş ağrısına neler yapılır, evde ilk yardım. Diş ağrısı durumunda neler yapılabilir?

Soğuk kompres

Kaynak: pixabay.com

DİŞ AĞRISI :

Diş ağrısı, çoğu kez diş çürüğünden, dişin tutucu dokusundan veya diş kökünde gelişen abselerden ileri gelir.

  1. Dişinizin çürük kısmına girmiş yemek artıklarını fırçalayarak temizleyiniz. Yumuşak bir fırça ile yapılan temizlikte yemek artıkları uzaklaştığı için ani bir rahatlama hissi verir.
  2. Ağrı kesici kullanımı diş ağrısında doktora gidene kadar dayanabilmek için gereklidir. Yemek yerken kesinlikle ağrıyan taraf değil diğer taraf kullanılmalıdır.
  3. Tuzlu suyla saat başı gargara yapmak da diş ağrısını hafifletmekte etkilidir.
  4. Eğer evinizde varsa karanfil yağma batırılmış ufak bir pamuk koyunuz.
  5. Eğer apse gelişmişse, ağrıyı dindirmek zordur. Diş doktoruna gidiniz.
  6. O bölge üzerine havluya sarılı buz torbası soğuk suda ıslatılmış, sıkılmış havlu koyunuz. Bu ağrıyı giderme ve iltihabı geriletmede faydalı olabilir. Soğuk kompres sinirler üzerinde geçici olarak ağrıyı dindirmekte etkili olacaktır.
  7. Ağrıyan dişinizin etrafına, çürük yerine aspirin, kolonya veya rakı gibi alkol ile ıslatılmış pamuk koymayınız. Bu durum geçici rahatlama yaratsa da dişlere ve yumuşak dokuya zarar verir. Aspirin ve alkol kimyasal yanıklara sebep olabilir. Üstelik alkol kan dolaşımını hızlandırıp, kan basıncını arttıracağından ağrının daha şiddetli hissedilmesine de sebep olabilir.
  8. 8. Basit önlemlerle ağrınız geçsede diş doktoruna gidiniz. Diş kökünde abse olabildiği gibi diş çürüğü daha derinlere inebilir.

Diş Ağrısı

Şiddetli diş ağrısına yakalandığınızda, dişçiye başvuruncaya kadar ağrıyı dindirmek için en etkili önlem ağrıyan dişin çürüğüne karanfil yağı sürmektir. Çürük dişin üzerine ağrı kesici bir hap koymak da önlemdir ama, bu hap diş etlerini zedeleyebilir.

Diş ağrısı öyle bir hastalıktır ki, yakalandıktan sonra tedavisi ya da ağrının dindirilmesi bir yana, koruyucu önlemler asıl önem taşır. Bu bakımdan diş sağlığına ve bakımına özen göstermek, diş ağrısından korunmanın en sağlam yoludur.

Advertisement

Dişin üzerindeki mine tabakasının fazla sıcak, ya da soğuk veya çarpma ile çatlaması sonucunda buradan içeri giren mikroplar çürümeye yol açar ve diş köklerinin kanallarından sinirlere kadar yayılır; iltihapla birlikte şiddetli ağrı başlar. Dondurma yerken diş minelerinin çatlamamasına özen göstermelidir. Dişlerle kuruyemişlerin sert kabuklarını kırmak da doğru değildir. Dişleri günde en az bir kere 2 dakikadan az sürmemek koşuluyla fırçalamalı, fırçayı yanlamasına olduğu kadar diklemesine de sürtmeli ve dişlerin ön yüzlerinin yanı sıra arka yüzlerini de fırçalamalıdır.

Altı ayda bir kez diş hekimine giderek dişleri denetimden geçirmek yararlıdır.


Leave A Reply