Thurgood Marshall Kimdir? ABD Yüksek Mahkemesi’nin İlk Siyah Üyesi

0

Thurgood Marshall kimdir? Amerika’nın ayrımcılık tarihinin önemli bir figürü olan ve hukukçu olarak Amerika’da gelinebilecek en yüksek makamlara gelmiş kişi

Thurgood Marshall Kimdir? ABD Yüksek Mahkemesi'nin İlk Siyah Üyesi

Thurgood Marshall

  • Kimdir: Avukat ve Yargıtay Adaleti
  • Doğum: 2 Temmuz 1908, Baltimore, Maryland
  • Ölüm: 24 Ocak 1993, Bethesda, Maryland
  • En çok bilinen: İlk Afro-Amerika Kökenli Amerika Yüksek Mahkemesi Üyesi

Thurgood Marshall nerede büyüdü?

Thurgood Marshall, 2 Temmuz 1908’de Baltimore, Maryland’de doğdu. Babası William, tamamen beyazlara açık bir kulüpte görevli olarak çalışiyordu. Annesi Norma bir anaokulu öğretmeniydi. Büyükbabası, İç Savaş sırasında Güney’den kaçarak özgürlüğünü kazanan bir köleydi.

Okul Yılları

Marshall okulda iyi bir öğrenciydi, ancak sık sık davranışları konusunda sorun yaşadı. Tartışmayı severdi ve tartışma ekiplerinin yıldızı olurdu. Marshall’ın babası mahkemeye gitmekten ve davaları dinlemekten zevk alıyordu. Bu, Marshall’ın avukat olmasını istemesine neden oldu, ancak ailesi ağabeyinin ayak izlerini takip edip diş hekimi olmasını ummuş olsa bile.

Marshall, Pennsylvania’daki Lincoln Üniversitesi’nde üniversiteye gitti. Üniversitedeyken tartışma ekibinde olmaktan zevk aldı ve Alpha Phi Alpha kardeşliğine katıldı. Vivien Burey’e aşık oldu ve 1929’da evlendi. Marshall, Lincoln’den mezun olduktan sonra Maryland Üniversitesi’ne katılmak istedi. Ancak, hukuk fakülteleri onu kabul etmeyecekti çünkü Afro-Amerikalıydı. Bunun yerine Marshall, Howard Üniversitesi’nde hukuk fakültesine gitti ve sınıfından 1933’te mezun oldu.

Avukat Olarak Çalışmak

Mezun olduktan ve baro sınavını geçtikten sonra, Marshall Baltimore’da küçük bir hukuk bürosu açtı. İlk büyük davalarından biri Maryland Üniversitesi’ne karşıydı. Marshall ırkı yüzünden onu nasıl kabul etmediklerini zaten hiç unutmamıştı. 1935’te, tıpkı Marshall gibi geri çevrilen başka bir öğrenci, Donald Murray’i duydu. Marshall, Maryland Üniversitesi’ni mahkemeye verdi ve davayı kazandı. Şimdi Afro-Amerikalıların okula gitmelerine izin vermek zorunda kalacaklardı. Bu Marshall’ın ayrımcılıkla mücadelesinin başlangıcıydı.

NAACP

Marshall hem avukatlık becerisi hem de sivil haklara olan tutkusuyla tanınmaya başladı. NAACP (Ulusal Renkli İnsanları Geliştirme Derneği) baş avukatı (ana avukat) oldu. Sonraki birkaç yıl içinde Marshall, sıklıkla yanlış bir şekilde suçlanan Afro-Amerikalıları savunarak ülkeyi dolaştı. Ayrıca Güney’in ayrımcılığı ve Jim Crow yasalarına karşı da savaştı. Sonunda “Bay Sivil Haklar” lakabını kazandı.

Brown / Eğitim Kurulu

Marshall’ın en ünlü vakası 1954’te geldi. O zamanlar siyah çocuklar ve beyaz çocuklar için ayrı okullar vardı. Birçok eyalette siyah çocukların beyaz çocuklarla aynı okullara gitmesi yasa dışı idi. Birçok eyaletin kullandığı “ayrı fakat eşit” olarak adlandırılan bir argümana göre hareket ediliyordu. Marshall ayrı okulların eşit olamayacağını savundu. Sivil Haklar Hareketi için önemli bir kararda Marshall, okullardaki ayrımcılığın anayasaya aykırı olduğunu gösteren davayı kazandı.

Hakim Olmak

1961’de Marshall, Başkan John F. Kennedy tarafından Birleşik Devletler Yargıtayında hakim olarak atandı. 1965’e kadar Birleşik Devletler Başsavcısı oluncaya kadar orada görev yaptı. Başsavcı olarak federal hükümeti Yüksek Mahkeme önünde temsil etti.

Yüksek mahkeme yargısı

Başkan Lyndon Johnson 1966’da Yüksek Mahkeme için Thurgood Marshall’ı aday gösterdi. 30 Ağustos 1967’de Senato tarafından onaylandı ve ilk Afro-Amerikan Amerika Yüksek Mahkemesi üyesi oldu. Yüksek Mahkemede görev yaparken, Marshall bireyin haklarını savundu. 24 yıl mahkemede görev yaptı. 1991 yılında emekli oldu ve yerine başka bir Afro-Amerikalı yargıç Clarence Thomas geçti.

Mirası

Thurgood Marshall, 24 Ocak 1993’te kalp yetmezliğinden öldü. Tüm insanların hakları için savaşmak için kanunu ve Anayasayı kullanma mirasını bıraktı. Yargıtay üyesi olarak hükümetteki en yüksek mevkilerden birine ulaşmak da dahil olmak üzere ırksal engelleri aştı.

Thurgood Marshall Hakkında İlginç Gerçekler

Marshall, lisede ABD Anayasası’nı sınıfta yaptığı bir yaramazlık sonrası ceza olarak ezberlemek zorunda kaldı.

Onun doğum adı Thoroughgood, ama bir çocuk olarak Marshall böyle uzun bir isim yazmaktan yoruldu. İkinci sınıfta adını Thurgood’a kısalttı.

Bir avukat olarak çalışırken Yargıtay önünde 32 davaya katılmış ve bu davalardan 29 tanesini kazanmıştır.

2008 yılında Laurence Fishburne’un oynadığı Broadway’de sahneye konan Thurgood Marshall’ın hayatını anlatan Thurgood adlı tek kişilik bir oyun oynandı.


Leave A Reply