Tiflis Nerededir? Tiflis Tarihi

0
Advertisement

Tiflis hangi ülkededir? Tiflis şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Gürcistan Tiflis hakkında bilgi.

tiflisTiflis; Gürcüce Tiblisi. Gürcistan’ın başkentidir.

Kura Irmağı’nın her iki kıyısında, kara ve demiryolları kavşağında, Bakû’nun (Azerbaycan) 451 km batı-kuzeybatısında yer alır. Büyük Kafkaslar’ı aşan Gürcistan Askeri Yolu’nun güney sınırı, kentte son bulur. Ülkenin endüstri (demir-çelik, takım tezgâhları, elektrikli lokomotif, elektrik donanımı, duyarlı aygıtlar, kimya, dokuma, plastik, deri işleme, içki, besin), kültür (Tiflis Üniversitesi, 1918; Gürcistan Bilimler Akademisi) ve yönetim merkezidir. Deniz düzeyinden 406-522 m yükseltide, Kura Irmağı’nın güneydoğusunda tepelik bir alanda kuruludur.

Tarih. Tarihsel belgelerde adına ilk kez, İS 4. yüzyılda rastlanan Tiflis, Pers, Bizans ve Arap egemenliklerine girdi. 12.-13. yüzyıllarda, Gürcü Krallığı’nın merkezi oldu. Daha sonra Moğol, Tatar ve Osmanlılar tarafından işgal edildi. 1801’de, Rus egemenliğine girdi. Adı Ruslaştırılarak Tiflis’e çevrildi.

1917 Ekim Devrimi sırasında kurulan Bolşevik karşıtı Gürcistan Sosyal Demokrat Cumhuriyeti’nin merkezi seçildi. Şubat 1921’de, Bolşevikler tarafından ele geçirildi; 15 Aralık 1922’de, kentte toplanan Birinci Transkafka Sovyet Kongresi’nde, Gürcistan ile birleştirilen Ermenistan ve Azerbaycan’ın oluşturdukları Transkafkasya SSFC’ nin, 1936’da cumhuriyet konumu kazanan Gürcistan’ın başkenti oldu. SSCB’ nin dağılmasından (1991) sonra bağımsızlığını kazanan Gürcistan’ın başkenti konumunu sürdürdü.

Advertisement

Leave A Reply