Tıpta Kullanılan Tarayıcılar Hakkında Bilgi (CAT, MRI, Ultrasyon)

0
Advertisement

Tıpta, hastanelerde kullanılan tarayıcılar nelerdir, ne işe yararlar? CAT, MRI, Ultrasyon tarayıcıları ve özellikleri hakkında bilgi.

MRI Görüntüleme

MRI Görüntüleme (Kaynak : Pixabay.com)

Tıpta Kullanılan Tarayıcılar

Tarayıcılar, hastanelerde insan vücudunun içinin fotoğraflarını çekmekte kullanılan cihazlardır. Tarayıcılar normal bir X ışını fotoğrafından daha ayrıntılı fotoğraflar elde edebilirler. Tüm vücudu sadece bir kerede tarayabilirler.

CAT tarayıcılar

CAT tarayıcılar (bilgisayarlı tomografinin kısa adı) vücudun ince bir dilimine birçok değişik açıdan X ışınıyla bakarlar. Bir bilgisayar da verilen ışınları, bu dilimi resmetmek için kullanır. Doktorlar CAT tarayıcıları enfeksiyonları belirlemede, kırık kemikleri saptamada ve hastalıkları teşhis etmede kullanırlar.

MRI tarayıcılar

MRI tarayıcılar (manyetik rezonans görüntülemenin kısa adı) da vücudun bir diliminin fotoğrafını çekmekte kullanılır; ancak bunu X ışınları yardımıyla yapmaz. Tarayıcı, hastanın vücudunda belirli atomların titreşmesine neden olacak güçlü radyo sinyalleri gönderir. Atomlar da kendi radyo sinyallerini gönderir ve bu tarayıcıyla tespit edilir. Vücudun radyo sinyalleri tarayıcı yardımıyla bir monitöre aktarılır. MRI tarayıcılar kafa ve omurilik görüntülemede kullanılır.

Ultrason tarayıcılar

Ultrason tarayıcılar daha az ayrıntılı fotoğraf verir, ancak daha ucuzdur ve bazı işler için daha uygundur. Vücuda ses sinyalleri yayarak çalışır. Tarayıcı vücuttan gelen sinyalleri alarak bilgisayarın fotoğrafı oluşturmasını sağlar.

*** Başka bir tarama biçimi de pozitif elektron emisyonlu tomografidir (PET), Bu tarayıcılar hasta vücuduna konulan radyoaktif materyallerden toplanan radyasyonla görüntüleme yapar, Burada tarayıcının ekranı, hastanın beynindeki bir dilimin renk kodlu görüntülerini göstermektedir.

Advertisement

Leave A Reply