Tırnak Batması Neden Olur? Evde Nasıl Tedavi Edilir? Ne İyi Gelir?

0
Advertisement

Tırnak batması nedir, neden olur? Ayak tırnağının batması belirtileri neledir, ne yapılabilir, ne iyi gelir, tedavisi hakkında bilgi.

tirnak-batmasi

Tırnak Batması

Bir ayak tırnağının tırnak yatağından düz şekilde büyümeyip, ayak parmağının yanlarına doğru meyillenmesine tırnak batması denir. Bu durum genelde ayak baş parmağında görülür ve ağrı ile rahatsızlığa neden olur. Baş parmak toplu ve geniş olduğundan, tırnak düz kesilmek yerine yuvarlak kesilmişse, ayak tırnağı küçük ya da ayakkabı dar ise tırnak ete batar. Tedavi edilmezse, tırnak eti deler ve burada muhtemelen bir enfeksiyon başlayarak bir şiş oluşmasına neden olur. Burada oluşan cerahat tırnağın kenarından akıntı yapar.

Ne kadar önemlidir?

Tırnak batması acı veren bir durumdur. Ancak çok ciddi bir sorun değildir.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1) Tırnağın ete batıp batmadığını tespit etmek için tırnağın etrafındaki eti muayene edin.

2) Tırnağın yanlara yaptığı baskıyı hafifletmek için tırnağın üst kısmını ufak bir V şeklinde kesin.

Advertisement

3) Enfeksiyonu önlemek için tırnağın kenarlarına antiseptik bir merhem sürün.

4) Parmakta kırmızılık veya irin toplanması varsa, çocuğunuzun etrafta yürümesini önleyin ve ayağının altına destek koyarak yatırın. Ayak parmağını steril bir sargı ile sarın.

Doktora başvurmalı mısınız?

Tırnak ete saplandıysa, çocuğunuzun tırnağının etrafında kırmızılık veya iltihap toplanması görüyorsanız veya tırnak tutması devamlı bir sorun ise doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Doktorunuz enfeksiyonu geçirmek için antibiyotik alınmasını ve hasta parmağa antiseptik merhem sürülmesini önerecektir. Aynı zamanda doktor ayak tırnağının çevresindeki eti sertleştirmek için sıkıştırıcı bir ilaç kullanmanızı tavsiye edebilir.

• Sorun sık sık tekrarlarsa doktor, çocuğunuzu bir ortopedi uzmanına götürerek ayak tırnağının batan kenarının alınması hususunda muayene ettirmenizi önerebilir. Bu çok basit bir ameliyattır.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuğunuzun ayak tırnaklarını çok kısa olmayan bir şekilde ve küt biçimde kesin. Tırnakların çok uzamamalarına dikkat edin ve muntazam kesin.

Advertisement

• Çocuğunuzun ayakkabı ve çorabının ayağına sıkı olmamasına dikkat edin ve ayak parmaklarını rahatça oynatabilecek derecede bol olmasını sağlayın.

• Eğer çocuğunuzun ayak tırnağında enfeksiyon başlarsa çorap giydirmeyin, enfeksiyon iyileşirken çocuğunuzun eski bir ayakkabısının ayak parmağına gelen yeri kesin ya da bir sandalet giydirin.


Leave A Reply