Tobradex Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Tobradex Damla ne için kullanılır, ne işe yarar? Tobradex Damla yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Tobradex Damla neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Tobradex

Tobradex

Kullanımları

Bu ilaç göz enfeksiyonlarını tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Bu ilaç iki ilaç içerir. Tobramisin, aminoglikozit antibiyotikleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır. Deksametazon, kortikosteroidler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Şişmeyi azaltarak çalışır.

Bu ilaç sadece bakteriyel göz enfeksiyonlarını tedavi eder / önler. Diğer göz enfeksiyonu tipleri için çalışmaz. Herhangi bir antibiyotiğin gereksiz kullanımı veya aşırı kullanımı, etkinliğinin azalmasına neden olabilir.

Tobradex ST Süspansiyon, Damla nasıl kullanılır?

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin. Her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Bu ilacı kullanırken kontakt lens takmayın. Kontakt lensleri üreticinin talimatlarına göre sterilize edin ve tekrar kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve bir damla poşetin içine yerleştirin. Aşağı doğru bakın ve gözlerinizi 1-2 dakika kadar yavaşça kapatın. Bir parmağınızı gözünüzün köşesine (burnun yakınına) yerleştirin ve hafif bir baskı uygulayın. Bu ilacın boşalmasını önleyecektir. Göz kırpmamaya ve gözünü ovmamaya çalışın. Dozunuz 1 damladan fazlaysa, bu adımları diğer gözünüz için tekrarlayın. Dozunuz tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını değiştirin.

Başka bir tür göz ilacı (örn. Damla veya merhem) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 ila 10 dakika bekleyin. Göz damlalarının göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatlerde kullanmayı unutmayın. Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen tam süre boyunca kullanmaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümeye devam etmesine neden olabilir, bu da enfeksiyonun nüksetmesine neden olabilir.

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Göz kızarıklığı, göz rahatsızlığı ve göz kapağı kaşıntısı / şişmesi oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilacın uzun süreli / tekrarlanan dönemlerde kullanılması yeni bir mantar göz enfeksiyonu ile sonuçlanabilir ve diğer göz problemleri (örn. Glokom, katarakt) için riskinizi artırabilir. Bu ilacı reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin: yeni veya kötüleşen göz semptomları (örn. Akıntı, şişme), görme değişiklikleri, göz ağrısı.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Deksametazon ile tobramisin kullanmadan önce, herhangi bir ilaca alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer aminoglikozit antibiyotiklere (örn., gentamisin); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (benzalkonyum klorür gibi koruyucular) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de diğer göz problemlerini (örn. Glokom) söyleyin.

Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak kararsız olabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi bunun için izliyor olabilir. İlk önce herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply