Toktamış Han Kimdir?

0
Advertisement

Altınordu devletinin en meşhur hanlarından birisi olan Toktamış Han hayatı ve dönemi ile ilgili olarak kısaca bilgilerin paylaşıldığı yazımız.

TOKTAMIŞ HAN (1341 – 1406)

Altın Ordu Devleti’nin ünlü hanlarından biridir. Soyu, Cengiz Han’a ulaşır. Önceleri Kıpçak’ta topladığı kuvvetle Timur’un buyruğunda çalıştı. 1378’de, Timur’un yardımı ile Altın Ordu Devleti’ni ele geçirdi. Sonra Rusya içerilerine kadar sokularak, Rus prenslerini yendi. 1381’de Moskova’yı aldı, evleri, sarayları tahtadan olan bütün şehri yaktı.

Toktamış Han, iki üç yıl içinde Altın Ordu Devleti’ne eski gücünü verdi. Doğu Avrupa kapılarına kadar ordular gönderip çevresine korku saldı. 1385’te ordularını İran’a, Azerbeycan’a sürerek, eski koruyucusu Timur’a karşı geldi. Once başarılar kazandıysa da Timur’la giriştiği ikinci savaşta tahtı ile birlikte hanlığı kaybetti. Litvanya’ya sığındı. Timur’un orduları Litvanya’ya girince Sibirya’ya kaçtı. Yeniden Kıpçak’ta kuvvet toplayarak Altın Ordu devletini ele geçirmeye çalışırken, Sibirya’da Canıbeğ Han tarafından öldürüldü.


Leave A Reply