Tomáš Garrigue Masaryk Kimdir?

0
Advertisement

Tomáš Garrigue Masaryk kimdir? Tomáš Garrigue Masaryk hayatı, biyografisi, eserleri, siyasi kişiliği hakkında bilgi.

Tomáš Garrigue MasarykTomáš Garrigue Masaryk; (1850-1937) Tanınmış bir Çek yazarı, devlet adamı, Çekoslovakya’nın ilk cumhurbaşkanıdır.

Avusturya İmparatoru’ nun Moravya’daki topraklarında çalışan bir arabacının oğlu idi. Vidana ve Leipzig Üniversitelerinde okudu. 1882’de, Prag’daki Çek Üniversitesi’ne felsefe ve sosyoloji profesörü oldu. Bu sırada Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun idaresi altındaki Slav asıllı öğrencilerden bir birlik kurdu. Masaryk’in milliyetçilik konusundaki fikirlerini benimseyen bu gençler 1900’de siyasi bir parti kurdular. “İlerici Parti” adıyla kurulan bu parti sonradan “Gerçekçi Parti” adı ile tanındı. Partinin üyelerinden biri olan Masaryk, 1907’de millet meclisine seçildi.

Masaryk o zamanki idareyi, büyük bir cesaretle tenkid ediyor, Almanlar’ın, Avusturya hükümeti üzerinde gittikçe artmakta olan baskılarını beğenmiyor, Avusturya sınırları içinde yaşayan Çek ve Slav azınlıkların haklarını korumak için çalışıyordu.

Birinci Dünya Savaşı çıkınca Masaryk, bunu bir fırsat bilerek, Avusturya’dan kaçtı, dört yıl İsviçre, Fransa, İngiltere, İtalya, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri gibi yabancı ülkelerde dolaşarak hür bir Çekoslovak hükümeti kurmak üzere çalışmalarda bulundu. Savaşın sonunda Avusturya Macaristan İmparatorluğunun yıkılması üzerine Masaryk’in ülküsü gerçekleşti, Çekoslovak Cumhuriyeti kuruldu. 14 kasım 1918’de Masaryk bu cumhuriyetin ilk başkanlığına seçildi. Bundan sonra 1920’de, 1927’de, 1934’te üç defa yeniden cumhurbaşkanı oldu. 1935′ te görevinden istifa etti. Yerine, çok sevdiği öğrencisi Beneş’in seçilmiş olduğunu görmenin sevinciyle son günlerini yaşadı. Oğlu da tanınmış Çek devlet adamlarındandır; dış işleri bakanı iken, 1948’de Komünistler iktidara gelince öldürülmüş, intihar ettiği ilân edilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply