Yeşil Burun Adaları Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Yeşil Burun Adaları – Yeşil Burun Adaları ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

yeşil burun adaları

Kaynak: pixabay.com

Yeşil Burun Adaları;

  • Yüzölçümü: 4.033 km2.
  • Başkenti: Praia.
  • Dil: Portekizce.
  • Din: Hristiyan (% 95 Katolik, % 1 Protestan).
  • Para birimi: 1 Yeşil Burun escudosu = 100 centavo.
  • Başlıca kentleri: Santiago, Sao Vicente, Santo Antao, Fogo, Sao Nicola.

Batı Afrika’da, Atlas Okyanusu’nda adalar devletidir. 14°47′-17°13′ kuzey enlemleri arasında kalan ülke, Senegal’ın 500 km batısında uzanır. Volkanik kökenli 15 adadan oluşan Yeşilburun adaları iki gruba ayrılır. 6 büyük (Santo Antâo, Boa Vista, Sâo Nicolau, Sal ve Santa Lueia) ada ve 2 adacıktan (Ilheu Branco ve İlheu Raso) oluşan kuzeydeki Rüzgârüstü Adaları (Barlavento) ile Sâo Tiago (adaların en büyüğü), Fago, Maio, Brava adalarıyla 3 adacıktan oluşan güneydeki Rüzgâraltı Adaları. (Sotavento).

Yüzey Şekilleri;

Adalar, volkanik kökenli olmakla birlikte, ülkenin tek yanardağı Fogo Adası’ndaki, Pico do Cana’dur (2.830 m). Fogo ve öteki 6 büyük adanın rüzgâra açık, önemli ölçüde aşınmış dağlık bölgelerle kaplı olduğu ülkede, yalnız Boa Vista, Maio ve Sal adalarında düz alanlar vardır. ,

İklim;

Tropikal iklimin gözlendiği adalarda, yıllık ortalama sıcaklık 22-27°C’dir. Kuzeydoğu alize kuşağında uzanan adalar, yılın büyük bölümünde kuraktır ve az yağış alır. Bu kurak rüzgârlar, kimi zaman Sahra’dan toz taşırken ağustos-ekim arasında nemli güneybatı rüzgârları eser, Yağışa yol açan bu rüzgârların etkisinin en çok görüldüğü ada, yılda ortalama 250 mm yağış alan Sâo Tiago’dur.

yeşil burun adaları

Kaynak: wikipedia.org

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Tarım etkinlikleri ve hayvanların otlatılması sonucu, özgün bitki örtüsünün yok olması, toprak aşınmasına yol açmış ve doğal çevre çölsü görünüm kazanmıştır. Nemlilikle oluşan bozkır bitkilerinin görüldüğü bazı yerlerin dışında, yalnız dikenli çalılar göze çarpar. 1970’lerin sonunda dağlarda yeniden büyük bir ağaçlandırma programı başlatılmıştır. Çevre sular balık yönünden zengindir, yanı sıra, iki tür deniz kaplumbağası yaşar. 100’ü aşkın kuş türü yaşar.

Ekonomi;

Topraklarının ancak % 13’ü ekilir. Afrika’nın yoksul ülkelerinden biridir. Yağışlı dönemlerde tek bitki olarak hurma görülür. Az sayıda koyun ve keçi beslenebilir. Tarla ürünlerinin başında fasulye, manyok, mısır ve tatlı patates gelir. Balıkçılık (özellikle tonbalığı ve ıstakoz) önem taşır. Balık işleme, konserve gibi kolları içeren endüstri etkinlikleri çeşitlendirmek amacıyla hafif endüstrinin geliştirilmesine çalışılmaktadır. Balık, İstakoz, tuz, şekerkamışı, kahve, muz, başlıca dışsatım; hampetrol, makine, ham ve işlenmiş ürünler, besin, başlıca dışalım mallarıdır. Portekiz, Hollanda, Büyük Britanya, ABD, en büyük ticaret ortaklarıdır.

Advertisement

Leave A Reply