Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir? (Kısaca)

0
Advertisement

Toplumun temel ihtiyaçları nelerdir? Toplumun ihtiyaçları ve özellikleri hakkında kısaca bilgi.

TOPLUMUN İHTİYAÇLARI

Günümüzden binlerce yıl önce insanlar küçük gruplar halinde mağaralarda yaşıyorken aralarında herhangi bir örgütlenme yada birlik yoktu. Uymaları gereken kurallar yada yöneticileri de yoktu. Çünkü hem çok azdılar hem de daha çok çevre koşulları ve yırtıcı hayvanlarla mücadele ediyorlardı. Tarımın gelişmeye ve nüfusun artmaya başlaması ile tarlaların kenarlarına evler yapmaya ve bir arada yaşamaya başladılar. Bir arada yaşamaya başladıkları için değişik nedenlerle problemler çıktı. Hem kendi içinde çıkan sorunları çözmek hem de dıştan gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı olmak için örgütlenmeye başladılar. Devletler böyle ortaya çıktı. Devlet toplumun örgütlenmiş halidir. Öncelikli amacı halkın mutluluğu, huzuru ve güvenliğidir. Bunu sağlayabilmek için kanunlar koyar, ve kurumlar açar. Yani devlet dediğimiz örgütlenme toplumun ihtiyaçlarından doğmuştur.

Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir?

  • Beslenme
  • Barınma
  • Sağlık
  • Güvenlik
  • Eğitim
  • Adalet

Toplumun beslenme, barınma, sağlık, eğitim ve güvenlik gibi ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Okullar, sağlık ocakları, emniyet teşkilatı veya halk eğitim merkezleri bunun için kurulmuştur. Ama bazen de halk kendisi toplumun aksayan bazı yerlerine müdahale etmek için dernekler veya vakıflar kurar. Örneğin herhangi bir afet durumunda olabilecek problemlerde halka yardım etmek için , kimsesiz çocukların eğitimi ve mutluluğu için yada kadınların eğitilmesi için açılan dernekler vardır. TEMA, Anne- Çocuk Vakfı, Umut Çocukları Derneği, AKUT, Mor Çatı Derneği bunlardan bazılarıdır.

Toplumsal hayatın ayrılmaz bir parçası olan bu kurumlar birbirlerinden bağımsız değildir. Hepsi işbirliği içindedir. Örneğin okullar elektrik ihtiyacını elektrik idaresinden, su ihtiyaçlarını sular idaresinden karşılarlar. Yol , çöp ve kanalizasyon sorunları için belediye ile, bazı izinler ve uygulamalar için kaymakamlık ile işbirliği yaparlar.

Temel ihtiyaçlarımız, yaşamamız için en gerekli olanlardır. Beslenme, sağlıklı olma ve güvende olma gibi. Temel ihtiyaçlardan sonra diğer ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz gelir. İstekler kişiden kişiye değişebilir.

Advertisement


Leave A Reply